Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-31/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-31/07
Data
2007.06.11



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
akt notarialny
aport
faktura VAT
oddział
przedsiębiorstwa
spółka komandytowa
zbycie


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy wystarczającą formą udokumentowania wniesienia oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej będzie oświadczenie Spółki w formie aktu notarialnego oraz uchwała wspólników spółki komandytowej o przyjęciu tego wkładu, czy też wniesienie oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej winno być udokumentowane fakturą VAT oraz czynność ta winna być ujęta w rejestrze sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art. 6 pkt 1,art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie formy udokumentowania wniesienia oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Spółka posiada następującą strukturę organizacyjną :

1/ Zakład Główny prowadzący działalność w zakresie poligrafii oraz produkcji opakowań z papieru i tektury,

2/ Oddział prowadzący działalność w zakresie produkcji papieru falistego i tektury falistej oraz pozostałych artykułów z papieru i tektury,

3/ Oddział prowadzący działalność w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, wykonywania robót budowlanych w zakresie montażu i wznoszenia budynków i budowli z elementów prefabrykowanych, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz wynajmu nieruchomości.

Każdy z Oddziałów prowadzi działalność poza siedzibą Spółki oraz każdy z Oddziałów stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych przypisanych tym Oddziałom oraz każdy z Oddziałów mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.

Oddziały są wydzielone organizacyjnie i finansowo, prowadzą odrębne księgi rachunkowe, gdyż są oddziałami samodzielnie sporządzającymi sprawozdanie finansowe (bilans) w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości. Tym samym każdy z Oddziałów Spółki stanowi zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka zamierza wnieść odrębnie każdy z Oddziałów będących zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa Spółki, jako wkłady do odrębnych dla każdego Oddziału spółek komandytowych, zawiązanych z udziałem osób fizycznych i prawnych. Po dokonaniu wniesienia Oddziałów do spółek komandytowych Spółka będzie posiadała wkłady w tych spółkach z tytułu aportów, a przedsiębiorstwo Spółki będzie stanowić wyłącznie dotychczasowy Zakład Główny.

Każda ze spółek komandytowych do których zostaną wniesione Oddziały Spółki będzie prowadzić działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Spółka pyta, czy wystarczającą formą udokumentowania wniesienia oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej będzie oświadczenie Spółki w formie aktu notarialnego oraz uchwała wspólników spółki komandytowej o przyjęciu tego wkładu, czy też wniesienie oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej winno być udokumentowane fakturą VAT oraz czynność ta winna być ujęta w rejestrze sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 6 pkt 1ustawy o podatku od towarów i usług przepisów przedmiotowej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przez pojęcie zbycia należy rozumieć również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Należy zauważyć, iż wniesienie do innego podmiotu aportu w formie przedsiębiorstwa (zakładu samodzielnie sporządzającego bilans) w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, iż tak rozumiane przedsiębiorstwo (zakład) nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz, że wniesienie przedsiębiorstwa (zakładu) do innego podmiotu w formie aportu nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 powyższej ustawy, ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 tej ustawy.

Stąd zdaniem Spółki, wystarczającą formą udokumentowania wniesienia oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej, będzie oświadczenie Wnioskodawcy w formie aktu notarialnego oraz uchwała wspólników spółki komandytowej o przyjęciu tego wkładu. Tym samym wniesienie oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans do spółki komandytowej, nie wymaga udokumentowania fakturą VAT oraz czynność ta nie podlega ujęciu w rejestrze sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przez pojęcie przedsiębiorstwa należy zgodnie z art. 55 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) rozumieć zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo obejmuje w szczególności :

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.koncesje, licencje i zezwolenia,

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.tajemnice przedsiębiorstwa,

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast przez pojęcie zbycia należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zatem jeśli nastąpiło wniesienie aportem przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, to na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów niniejszej ustawy nie stosuje się do przedmiotowej transakcji.

W związku z powyższym czynność ta nie powoduje obowiązku wystawienia faktury VAT, ujęcia tej czynności w rejestrze sprzedaży ani też wykazania jej w składanej przez zbywcę przedsiębiorstwa deklaracji VAT-7. Wystarczającą formą udokumentowania wniesienia aportem do spółki komandytowej oddziału (zakładu) samodzielnie sporządzającego bilans będzie, dokonana w formie aktu notarialnego uchwała wspólników.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj