Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-66/KH/80551/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-66/KH/80551/05
Data
2005.11.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
dyrektywy Unii Europejskiej
faktura wewnętrzna
miejsce świadczenia
podatek należny
podatek naliczony
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki należy opodatkować usługi transportowe zlecone specjalistycznym firmom transportowym, mając na celu dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony znak: DF/2459/05 z dnia 16.08.2005 r., doręczonego do tut. Urzędu 31.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów, które dostarczane są środkami transportu na koszt dostawcy. Spółka zleca wykonanie usług transportowych specjalistycznym fimom transportowym, które wystawiają faktury na jej rzecz z podatkiem naliczonym w wysokości 22 %. Podatnik dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy kosztami transportu obciąża nabywcę czyli refakturuje koszty transportu, jak również kwoty obciążeń z tytułu tych usług są ustalane indywidualnie i wówczas nie stanowią równowartości poniesionych przez Podatnika kosztów transportu. Spółka na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe dostawy wyrobów w odrębnej pozycji wyszczególnia kwotę tytułem kosztów transportowych. Aktualnie Podatnik na fakturze wewnętrznej opodatkowuje stawką 22 % wyszczególnioną na fakturze (WDT) kwotę za usługę transportową (wyliczając kwotę podatku w stu); na fakturze WDT nie jest wykazywany podatek od wartości dodanej. Spółka ocenia, że powyższy sposób rozliczenia nie jest prawidłowy. Wartość usługi transportowej wykazanej w fakturze można potraktować jako składnik całej dostawy i zastosować jedną stawkę 0%, przy założeniu spełnienia warunków przewidzianych dla dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tut. Urząd potwierdza stanowisko Podatnika zamieszczone w zapytaniu. W opisanym przez Podatnika przypadku usługa transportowa choć wykazana w oddzielnej pozycji stanowi niewątpliwie składnik ceny wewnątrzwspólnotowej dostawy co pozwala całość świadczenia opodatkować wg stawki 0 %, (po spełnieniu warunków posiadania przez Spółkę dokumentów o których mowa w art. 42, ustawy o VAT). Jeśli Podatnik dokonał opodatkowania (stawką wyższą) usługi transportu będącej częścią składową ceny towaru to może dokonać korekty w zakresie podatku należnego.
Tytułem uzupełnienia należy wskazać, że dopuszczalnym jest by wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów była rozliczana oddzielnie od dostawy towarów. Wprawdzie nie wynika to wprost z regulacji ustawy o VAT, taką możliwość przewidują jednakże przepisy VI Dyrektywy WE.
Spółka odsprzedając nabytą usługę transportową stała się podmiotem świadczącym ją. Miejsce opodatkowania należałoby wówczas rozpoznawać w oparciu o regulację art. 28 ustawy o VAT.

W świetle powyższego Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę , traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj