Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-14/06/52205
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-14/06/52205
Data
2006.06.30



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
materiały


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość nieodpłatnie uzyskanych przez Spółkę materiałów, zaksięgowanych jako zapas materiałów i nieodpłatny przychód Spółki, które to materiały są następnie wykorzystywane do produkcji.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 15.05.2006 r. (data wpływu 19.05.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

UzasadnienieWnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka prowadzi działalność w zakresie opakowań kartonowych dla szeregu odbiorców, w tym producentów papierosów. Materiały i surowce niezbędne do realizacji produkcji są zasadniczo zakupywane przez Spółkę, przy czym wydatki ponoszone z tego tytułu Spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Część materiałów jednak, takich jak pewnego rodzaju farby, kartony,palety i blaty, Spółka uzyskuje nieodpłatnie, księgując je jako zapas materiałów i nieodpłatny przychód. Uzyskane nieodpłatnie materiały są- podobnie jak surowce nabywane przez Spółkę odpłatnie - zużywane do produkcji opakowań, a te z kolei są sprzedawane na rzecz odbiorców.
Mając powyższy stan faktyczny na uwadze, Podatnik zwraca się z pytaniem, czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość nieodpłatnie uzyskanych przez Spółkę materiałów (surowców), zaksięgowanych jako zapas materiałów i nieodpłatny przychód Spółki które to materiały są następnie wykorzystywane do produkcji opakowań podlegających sprzedaży. Spółka stoi na stanowisku, iż Spółka ma prawo do zaliczenia wartości przychodu z tytułu nieodpłatnie otrzymanych materiałów do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1i w/w ustawy.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż otrzymane nieodpłatnie przez Spółkę części materiałów, takich jak farby, kartony, palety i blaty są zaliczane do przychodów podatkowych jako nieodpłatne świadczenie. Wartość tych materiałów, jak wynika ze stanowiska Spółki, jest ustalana na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zgodnie z którym wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Natomiast przechodząc do strony kosztowej omawianej kwestii należy stwierdzić co słusznie w uzasadnieniu swojego stanowiska zauważyła Spółka, że ogólna definicja kosztów zawarta w art. 15 ust. 1 w/w ustawy, która stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów w przedmiotowej sprawie nie będzie miała zastosowania, gdyż Spółka nie ponosi kosztu nabycia tych materiałów.

Natomiast szczególna regulacja zawarta w art. 15 ust. 1 i w/w ustawy stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 12 ust. 5-6a, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:
1. wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 i 6 albo
2. wartość przychodu, określonego w art 12 ust. 5a i 6a, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń
- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.
Z powyższego przepisu wynika, że podstawowym warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości rzeczy otrzymanej nieodpłatnie określonej w art. 15 ust 1i jest ustalenie przychodu z tytułu nieodpłatnego nabycia tej rzeczy, stosownie m.in. do art. 12 ust. 5. Powyższy warunek jak wynika to z opisanego stanu faktycznego został przez Spółkę spełniony. W związku z czym do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczona wąrtość nieodpłatnie nabytych rzeczy w momencie ich odpłatnego zbycia.
Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, czy rzecz ta zostanie sprzedana w niezmienionej postaci czy też np. po przetworzeniu w procesie produkcji jako element składowy zawarty w cenie zbywanego towaru - powyższy przepis takiego warunku nie zawiera. Inne rozumienie w/w przepisu mogłoby spowodować podwójne opodatkowanie tej samej wartości. Skoro bowiem ółka przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym już raz uwzględniła w przychodach wartość nieodpłatnie otrzymanych rzeczy, to nie ujęcie tej wartości w kosżtach uzyskania prźychodów spówodówałoby podwójne opodatkowanie tej samej wartości (raz w momencie zaliczenia tej wartości do przychodów jako nieodpłatne świadczenie i drugi raz jako ta sama wartość uwzględniona w cenie sprzedawanego towaru).

Reasumując Spółka może zaliczyć wartość przychodu z tytułu nieodpłatnie otrzymanych materiałów do kosztów uzyskania przychodów w oparciu o w/w art. 15 ust. 1i ustawy w momencie zbycia.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
1. zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
2. stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręcze ia niniejsze o, postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj