Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.I415/17/07
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.I415/17/07
Data
2007.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
internet
komputery
koszty uzyskania przychodów
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy decyzja polegająca na wliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w na rynku kapitałowym ceny zakupu laptopa i internetu mobilnego jest zgodna z obowiązującymi przepisami?
Tożsamy z
141822,138174,90826


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. urzędu dnia 27.04.2007r. postanawia: uznać przedstawione przez podatnika stanowisko za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym w zeznaniu za rok 2006 PIT-38 złożonym w tut. urzędzie doliczył Pan do kosztów uzyskania przychodów na rynku kapitałowym oprócz kosztów wykazanych w formularzach PIT-8C otrzymanych z biur maklerskich, również koszty zakupu laptopa i internetu mobilnego.

Wyraża Pan świadomość faktu, że zarówno komputer jak i internet może być używany nie tylko do celów związanych z inwestycjami na rynku kapitałowym, co uprzednio było powodem niewliczania do kosztów uzyskania przychodów komputerów zakupionych dawniej i internetu stacjonarnego. W tym czasie inwestowanie na GPW polegało na zakupie wybranych akcji poprzez złożenie zlecenia osobiście w banku lub telefonicznie. Odsprzedaży z ewentualnym zyskiem dokonywał Pan po stosunkowo dłuższym czasie w sposób opisany powyżej. Tak inwestując nie osiągał Pan dużego obrotu, w związku z czym również Pana dochody były odpowiednio niższe. Oświadcza Pan, że dzięki temu, iż składa Pan zlecenia kupna i sprzedaży papierów wartościowych przez internet, jednego dnia kupuje Pan i sprzedaje wiele razy. Zakupiony komputer jest trzecią sztuką w Pana gospodarstwie domowym. Wspomniany zakup podyktowany był przede wszystkim względami bezpieczeństwa, bowiem rachunek w Centralnym Domu Maklerskim PKO S.A. obsługuje wyłącznie drogą elektroniczną. W celu dokonywania operacji ma Pan wygenerowane odpowiednie klucze, do których używa Pan stosownych haseł w związku z czym dostęp osób trzecich do Pana zabezpieczeń jest niewskazany. W/w sprzęt służy Panu również do obserwacji notowań w czasie rzeczywistym i podglądu ofert kupna i sprzedaży, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 17, a poza tym czasem do zbierania informacji ze spółek notowanych na giełdzie. Pana zdaniem o używaniu komputera do celów opisanych wyżej mogą również zaświadczyć jego parametry techniczne - dość średnie ale zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa (wspomniane wcześniej komputery w Pańskim gospodarstwie domowym mają wyższe parametry techniczne).Zgodnie z oświadczeniem dochody, jakie osiągnął Pan w 2006 roku na rynku kapitałowym (ponad 120.000 zł) zawdzięcza Pan w znacznej mierze aktywnej spekulacji, którą jest Pan w stanie prowadzić tylko przy stałym połączeniu z internetem. Często zdarzają się dni, w których obrót przekracza 100.000 zł. Stąd decyzja o zakupie internetu mobilnego, którego parametry są znacznie gorsze od internetu stacjonarnego, który posiadał Pan już wcześniej, ale w przypadku wyjścia z domu nie traci Pan kontroli nad inwestycjami.

Stanowisko pytającego: W związku z opisanym stanem faktycznym wnosi Pan o interpretację, czy decyzja polegająca na wliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w na rynku kapitałowym ceny zakupu laptopa i internetu mobilnego jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Pana zdaniem dochody na rynku kapitałowym są wprost proporcjonalne do informacji, jakie inwestor posiada i szybkości, z jaką zrobi z tej informacji użytek. Urządzenia techniczne typu komputer i internet służą właśnie temu celowi. Twierdzi Pan, że 95% czasu pracy w/w sprzętu ma ścisły związek z aktywnym inwestowaniem na GPW w Warszawie. Uważa Pan, że wykazał ścisły związek między dochodami, a koniecznością posiadania wyżej opisanych urządzeń oraz że dokonał Pan właściwej kwalifikacji przy składaniu zeznania podatkowego.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe i nie znajduje potwierdzenia w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego:

W treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą" jako źródło przychodów wymieniono m.in. kapitały pieniężne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r, Nr 14 poz. 176 z późn. zm) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Wobec powyższego aby wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów musi mieć on wpływ na osiągane przez podatnika przychody, czyli musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kwalifikując poczynione przez podatnika wydatki jako koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę celowość wydatku i możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu. Podatnik celem zaliczenia poniesionego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów powinien wykazać i udokumentować związek poniesionego wydatku z przychodem oraz to, że jego poniesienie miało wpływ na przychód.

Należy podkreślić, że to na podatniku spoczywa ciężar dowodu poniesionych wydatków i istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem, jeżeli z faktu tego wywodzi skutki prawne, a do organu podatkowego należeć będzie ocena czy fakty te zostały w wystarczający sposób udowodnione i udokumentowane.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymieniają wśród kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem komputera i urządzeń peryferyjnych czy z opłatami za sieć internet. W przypadku korzystania z komputera, a zwłaszcza podłączonego do sieci internet podatnik ma bardzo szerokie możliwości jego wykorzystania. W takim przypadku nie można jednoznacznie stwierdzić, że komputer wraz z urządzeniami peryferyjnymi został zakupiony i podłączony do sieci internet dla potrzeb związanych z operacjami związanymi z obrotem kapitałów pieniężnych (zleceniami zakupu i sprzedaży), co zgodne jest również z Pana opinią. Wygenerowanie odpowiednich kluczy i haseł, jak i parametry, jakie spełnia zakupiony komputer typu laptop czy też łącze internetowe nie świadczy o tym, że bez dokonania tych zakupów podatnik nie mógłby osiągnąć przychodów na rynku kapitałowym, tym bardziej, że zakupiony komputer nie jest pierwszym komputerem, jaki Pan posiada.

Zatem wydatków tych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów osiąganych ze sprzedaży danych papierów wartościowych, gdyż nie jest możliwe jednoznaczne i bezsporne wykazanie istnienia związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy takimi wydatkami, a konkretnym przychodem.

Zgodnie z powyższym Pana decyzja polegająca na wliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na rynku kapitałowym ceny zakupu laptopa i internetu mobilnego nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami czyli nie jest prawidłowe zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu rocznym PIT-38.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj