Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-877/12-4/MM
z 29 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-877/12-4/MM
Data
2012.11.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
Numer Identyfikacji Podatkowej
odliczenie podatku
osoby fizyczne
przedsiębiorstwa
przekształcanie
spółka cywilna
sukcesja
zgłoszenie aktualizacyjne


Istota interpretacji
opodatkowanie podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa, uzyskanie przez Spółkę cywilną własnego Numeru Identyfikacji Podatkowej, który będzie wykorzystywać przy rozliczaniu podatku VAT oraz prawa do rozliczenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez osobę fizyczną



Wniosek ORD-IN 305 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2012r. (data wpływu 13 września 2012r.), uzupełnionym w dniu 26 października 2012r. (data wpływu 29 października 2012r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP2/443-877/12-2/MM z dnia 19 października 2012r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług oraz zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa, uzyskania przez Spółkę cywilną własnego Numeru Identyfikacji Podatkowej, który będzie wykorzystywać przy rozliczaniu podatku VAT oraz prawa do rozliczenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez osobę fizyczną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2012r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie opodatkowania podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa, uzyskania przez Spółkę cywilną własnego Numeru Identyfikacji Podatkowej, który będzie wykorzystywać przy rozliczaniu podatku VAT oraz prawa do rozliczenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez osobę fizyczną. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 19 października 2012r. znak IPPP2/443-877/12-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

01.01.1996r. Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, którą zgłosiła do Urzędu skarbowego. Z podatku Zainteresowana rozliczała się na swoim NIP nadanym przez właściwy urząd skarbowy. W dniu 01.04.1997 roku razem z mężem Wnioskodawczyni podjęła decyzję o prowadzeniu wspólnej działalności gospodarczej w formie spółki małżeńskiej na jednym wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Firma nadal była zarejestrowana na NIP-ie i REGON-ie Zainteresowanej i to ona była płatnikiem podatku od towarów i usług. Z podatku dochodowego małżonkowie rozliczali się osobno każdy na swoim NIP.

W grudniu 2004 roku zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej wydano nowe wpisy oddzielne dla męża i dla Wnioskodawczyni. Firma nadal pozostawała zarejestrowana na NIP-ie i REGON-ie Zainteresowanej. Z podatku małżonkowie rozliczali się jak dotychczas.

W listopadzie 2011 roku zaktualizowano wpisy do ewidencji działalności gospodarczej oraz nadano mężowi Zainteresowanej numer REGON. W związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawczyni postanowiła wraz mężem zawrzeć umowę spółki cywilnej. Prowadzą oni wspólnie sklep wraz z serwisem i nie można tej działalności rozdzielić na części, a istniejące dotychczas przedsiębiorstwo przekazać aportem powstającej spółce.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, co następuje:

Firma, którą Zainteresowana prowadzi z mężem Mirosławem G. od 01.04.1997 roku figuruje pod nazwą P.P.H.U. S. Nazwą tą Wnioskodawczyni posługuje się dotychczas i po przekształceniu jej w spółkę cywilną nie zamierza zmieniać nazwy, a jedynie dodać człon spółka cywilna. Majątek dotychczasowego przedsiębiorstwa Zainteresowana chciałaby aportem przekazać powstającej spółce, gdyż nie będzie zmieniać ani profilu ani zakresu prowadzonej działalności. Firma nadal będzie się mieściła w tym samym budynku i pod tym samym adresem, który jest zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego jako punkt sprzedaży detalicznej. Zgłoszenia dokonano w chwili otwarcia sklepu wraz z serwisem.

Jak Zainteresowana zaznaczyła w złożonym wniosku w części E pkt 50 swoje wątpliwości co do interpretacji przepisów podatkowych dotyczą zdarzenia przyszłego. W związku z podjętą przez Podatniczkę wraz z mężem decyzją o założeniu spółki cywilnej pierwszym krokiem jaki uczyniła było skierowanie wniosku do Krajowej Informacji Podatkowej o indywidualną interpretację podatkową. Przekształcenia firmy Wnioskodawczyni chce dokonać na przełomie roku kalendarzowego tak, aby od 01.01.2013 roku mogła kontynuować wraz z mężem działalność już jako spółka cywilna.

W związku z tym, że spółka ma być zawarta tylko pomiędzy małżonkami mającymi współwłasność majątkową nie wydaje jej się koniecznym zawieranie umowy przedwstępnej, gdyż zawarcie tej właściwej umowy jest w jej przypadku oczywiste. Ww. umowę Wnioskodawczyni chce sporządzić w miesiącu listopadzie, aby w grudniu dokonać wszelkich zgłoszeń tejże spółki do urzędu miasta, urzędu skarbowego, urzędu statystycznego i ZUS w celu nadania jej numerów statystycznych i identyfikacyjnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania spółki. Wniosek Zainteresowana skierowała w miesiącu wrześniu, aby jeszcze przed 01.01.2013 roku pozałatwiać wszystkie formalności związane z przekształceniem działalności zgodnie zobowiązującymi przepisami.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy towary przeniesione aportem do powstającej Spółki są wolne od podatku VAT...
  2. Jak zawarcie umowy spółki cywilnej wpłynie na rejestrację i rozliczanie podatku VAT... Czy Zainteresowana ma zgłosić zaprzestanie działalności wykonywanej osobiście poza działalnością spółki...
  3. Czy nowo utworzona spółka jako następca prawny wniesionego aportem przedsiębiorstwa nabędzie prawo do rozliczania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającym z ostatniej deklaracji podatkowej...

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawczyni zawarcie umowy spółki cywilnej w opisanym przypadku jest tylko zmianą porządkującą, która nie pociąga za sobą zmian w zakresie ani sposobie prowadzenia działalności. Sporządzenie remanentu i przekazanie w formie aportu towarów nie sprzedanych oraz pozostałych składników majątku przedsiębiorstwa powstającej spółce (ta sama branża i zakres działania) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2

Zainteresowana jest zdania, że spółka cywilna podlega obowiązkowi ewidencyjnemu i powinna otrzymać własny NIP, pod którym będzie rozliczać się z podatku od towarów i usług zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Wnioskodawczyni jako dotychczasowy płatnik podatku VAT powinna wyrejestrować się lub zgłosić zaprzestanie działalności opodatkowanej wykonywanej poza spółką.

Ad. 3

W ocenie Zainteresowanej gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo i po przekształceniu nie zmienia się zakres działalności spółka nabywa prawo do rozliczania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatniej deklaracji VAT-7 oraz będzie uprawniona do otrzymania zwrotu ewentualnej nadwyżki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej k.c.).

Zgodnie z art. 55¹ k.c. przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 k.c., zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu (np. spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegała przepisom ustawy.

Należy tu wskazać również art. 552 k.c., którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że od roku 1996 Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Z podatku Zainteresowana rozliczała się na swoim NIP. W kwietniu 1997 roku razem z mężem Wnioskodawczyni podjęła decyzję o prowadzeniu wspólnej działalności gospodarczej w formie spółki małżeńskiej na jednym wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Firma nadal posiadała NIP i REGON Zainteresowanej i to ona była podatnikiem podatku od towarów i usług. W grudniu 2004 roku zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej dokonano nowego wpisu oddzielne dla męża i dla Wnioskodawczyni. Firma nadal pozostawała zarejestrowana pod nr NIP i REGON Zainteresowanej. Z podatku małżonkowie rozliczali się jak dotychczas. W listopadzie 2011 roku zaktualizowano wpisy do ewidencji działalności gospodarczej oraz nadano mężowi Zainteresowanej numer REGON. W związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawczyni postanowiła wraz mężem zawrzeć umowę spółki cywilnej. Majątek dotychczasowego przedsiębiorstwa Zainteresowana chciałaby aportem przekazać powstającej spółce, gdyż nie będzie zmieniać ani profilu ani zakresu prowadzonej działalności. Firma nadal będzie się mieściła w tym samym budynku i pod tym samym adresem, który jest zgłoszony do tutejszego urzędu skarbowego jako punkt sprzedaży detalicznej. Zgłoszenia dokonano w chwili otwarcia sklepu wraz z serwisem.

Wątpliwości Wnioskodawczyni sprowadzają się do opodatkowania podatkiem VAT wniesionego aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej.

Wskazać należy, iż zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres aportowanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości. Nie może ono obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, żeby można było uznać, iż doszło do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

W przedmiotowej sprawie, w mającym być przedmiotem aportu przedsiębiorstwie zachowane zostaną funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, a przekazana masa będzie mogła służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności gospodarczej.

Zatem, w niniejszej sytuacji będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W konsekwencji czynność wniesienia przez Wnioskodawczynię aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o NIP”, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Powyższe oznacza, że każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Należy podkreślić również, że nie jest prawnie dopuszczalna sytuacja nadania jednego NIP dwóm podmiotom (z których jeden jest podatnikiem np. podatku od towarów i usług, a drugi płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych), jak również posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej nadanym innemu podmiotowi. Numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji administracyjnej o nadaniu NIP.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o NIP podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o NIP Numer Identyfikacji Podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Do celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z 2001 r. Nr 102, poz. 1117 oraz z 2003 r. Nr 49, poz. 408 i Nr 229, poz. 2276) (art. 12 ust. 1a ustawy o NIP).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o NIP podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o VAT jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Stosownie do art. 96 ust. 12 ustawy o VAT jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (…).

Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci swojego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej. W wyniku tej transakcji Zainteresowana nie będzie już prowadzić działalności gospodarczej jako osoba fizyczna.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że nowo powstała spółka cywilna będzie zobowiązana, stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o NIP do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego w celu otrzymania Numeru Identyfikacji Podatkowej, za pomocą którego będzie się rozliczać jako podatnik VAT czynny z podatku od towarów i usług. W zaistniałej sytuacji nie będzie możliwa sukcesja NIP osoby fizycznej na spółkę cywilną zawiązaną między małżonkami, bowiem nie zachodzi żaden z przypadków określonych w art. 12 ustawy o NIP.

Skutkiem zawiązania spółki cywilnej i wniesienia do niej wkładu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez Zainteresowaną jako osoba fizyczna. Zatem Wnioskodawczyni w wyniku wniesienia aportem swojego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej jest zobowiązana, stosownie do art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, do zgłoszenia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej tego przedsiębiorstwa, co w dalszej konsekwencji spowoduje wykreślenie Zainteresowanej z rejestru podatników VAT.

Konkludując stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o NIP będzie miała obowiązek dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego w zakresie danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 3

Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, rozumie się przez to prawa i obowiązki zawarte we wszelkich aktach normatywnych prawa podatkowego, a więc wniesienie aportem przez osobę fizyczną przedsiębiorstwa do spółki osobowej nieposiadającej osobowości prawnej powoduje sukcesję podatkową praw i obowiązków określonych w ustawie.

Prawa i obowiązki podmiotów przekształconych zostały wymienione w art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749):

§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku :

  1. przekształcenia innej osoby prawnej
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
    - wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia :
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej ,
    2. spółki kapitałowej,
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Zauważyć należy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nowopowstała spółka cywilna stanie się następcą prawnym osoby fizycznej w rozumieniu art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji Podatkowej, która wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki przekształcanej osoby.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawczynię wynika, iż jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie Zainteresowana zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ k.c. do spółki cywilnej. Nowo założona spółka cywilna będzie kontynuowała działalność dotychczasowego przedsiębiorstwa, prowadząc nadal sprzedaż opodatkowaną. Przyszła spółka cywilna, której utworzenie planuje Wnioskodawczyni będzie działać pod nazwą P.P.H.U. S. spółka cywilna. Adresem nowej spółki będzie adres dotychczasowego miejsca prowadzenia działalności przez Wnioskodawczynię.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy prawa, w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawczynię stwierdzić należy, iż w związku z wniesieniem przez Nią przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55¹ k.c. do spółki cywilnej, będzie można mówić o sukcesji praw i obowiązków, zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, polegającej na tym, że spółka niemająca osobowości prawnej wstąpi we wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki przedsiębiorstwa, które otrzymała w formie wkładu rzeczowego. Tym samym spółka cywilna jako następca prawny, na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki (w tym wynikające z ustawy o VAT i jej przepisów wykonawczych).

Mając na uwadze przytoczone przepisy, w przypadku wykazania w ostatniej deklaracji VAT złożonej przez Wnioskodawczynię nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli przed dniem otrzymania tego zwrotu nastąpi wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej, spółka będzie uprawniona do rozliczenia i otrzymania zwrotu takiej nadwyżki.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Końcowo tut. Organ podatkowy informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj