Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP5/423-11/06/30095
z 5 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP5/423-11/06/30095
Data
2006.04.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dywidendy
udziałowiec
wynagrodzenia
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy składki ZUS opłacone za udziałowca spółki jako osobę fizyczną należy traktować jak dywidendę, która jest wypłacana w/w udziałowcowi i czy należy opodatkować ją zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia, 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 25.01.2006 r. dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż 100% udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna, która nie jest pracownikiem, pełni jedynie funkcję prezesa zarządu, za co pobiera wynagrodzenie z tytułu odbytych posiedzeń zarządu. Pytający wyjaśnia, iż zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych 100% udziałowiec spółki podlega ubezpieczeniom społecznym, zdrowotnym oraz funduszowi pracy. Składki ZUS za udziałowca są płacone z konta firmowego spółki. Podatnik pyta czy powyższe składki należy traktować jak dywidendę wypłaconą dla udziałowca i czy należy ją opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Według stanowiska Podatnika zapłacone w imieniu udziałowca składki ZUS nie są wypłatą dywidendy.

Naczelnik tut. Urzędu w odpowiedzi na zapytanie stwierdza co następuje:
W myśl art. 22 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przyjęto, iż udziałowiec ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 191 § 1). Podmiotami uprawnionymi do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy, zgodnie z art. 93, są wspólnicy którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień ten wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, iż załata składki ZUS za udziałowca nie może być traktowana jako wypłata dywidendy.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj