Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443-22/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-22/07
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek naliczony
zatrudnianie niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach mebli wykorzystanych do utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumentów muzycznych wykorzystywanych w prowadzeniu terapii zajęciowej zrealizowanych w ramach programu częściowo finansowanego dotacją z PFRON?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.05.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w zakupach mebli biurowych związanych z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumentów muzycznych do prowadzenia terapii zajęciowej dokonanych w ramach realizacji programu pn. „Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej”, częściowo finansowanego dotacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego takie prawo nie przysługuje, jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 8.05.2007 r. Gmina zwróciła się z zapytaniem dotyczącym możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami mebli i instrumentów muzycznych sfinansowanymi częściowo dotacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrealizowanymi w ramach programu pn. ”Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej”. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina zawarła z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę o dofinansowanie programu pn. „Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej”. W ramach realizacji tego Programu, Gmina nabyła meble biurowe niezbędne dla utworzenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumenty muzyczne do prowadzenia terapii zajęciowej, na zakup których otrzymała częściową dotację ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zakupione meble i instrumenty przekazane zostały domowi pomocy. Meble wykorzystane zostały do utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej (instruktor terapii zajęciowej) a instrumenty muzyczne służyć będą do prowadzenia terapii zajęciowej. Przedmiotowe zakupy nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Gmina zwróciła się z zapytaniem czy ma możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach mebli wykorzystanych do utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumentów muzycznych wykorzystywanych w prowadzeniu terapii zajęciowej zrealizowanych w ramach programu „Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej”. Zdaniem Gminy nie może Ona w przedmiotowym przypadku odliczyć podatku naliczonego.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj