Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/59/53/2006
z 24 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/59/53/2006
Data
2006.03.24



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
Numer Identyfikacji Podatkowej
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy posługiwania się NIP-em UE w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 02.03.2006 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 02.03.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej posługiwania się NIP-em UE w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.03.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 15.03.2006 r.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż planuje Pan dokonywać dostawy towarów (luster) na terytorium innych państw UE. Nabywcami dostarczanych przez Pana towarów będą zarówno podmioty zarejestrowane na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, jak i niezarejestrowani na potrzeby takich transakcji. Nie będzie Pan tych luster ani montował, ani nie będzie Pan nikomu zlecał tego montażu. Dostawy takie odbywałyby się Pana środkiem transportu. Jednocześnie nie wybrał Pan opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z Polski w kraju przeznaczenia wysyłki. Posiada Pan NIP UE (w tym zarejestrował się Pan dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów). W związku z powyższym ma Pan wątpliwości, czy w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będzie Pan uprawniony do posługiwania się NIP UE. Pana zdaniem nie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki po przeanalizowaniu stanu faktycznego informuje, że w art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) określono krąg podmiotów, które są zobligowane do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym – wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (ust. 1 i 2). W ust. 1 art. 97 ustawy wskazano, że obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy są obowiązani zarejestrować się jako „podatnicy VAT czynni” i mają zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Drugą grupę podmiotów obowiązanych do tej rejestracji stanowią zgodnie z ust. 2 powołanego powyżej artykułu:

  1. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie mają obowiązku rejestrować się jako „podatnicy VAT czynni”
  2. osoby prawne niebędące podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą

- u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 10.000 euro, oraz tych którzy zamierzają skorzystać z możliwości wyboru opodatkowania realizowanego przez nich wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jednocześnie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, podlegający obowiązkowi rejestracji jako „podatnicy VAT czynni”, którzy nie zarejestrowali się jako podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw lub wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, a mają zamiar nabywać usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, są zobowiązani do rejestracji jeśli te stanowiłyby u nich import usług.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest przede wszystkim jedną z czynności opodatkowanych VAT, o czym stanowi art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy. Co do zasady, polega ona na wywozie towarów z terytorium kraju (Polski) w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy, czyli dostawy towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego, w określonych w ustawie warunkach (art. 13 ustawy).

Warunki, jakie muszą być spełnione, aby zachodziła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), w przypadku planowanych przez Pana dostaw towarów (luster) na terytorium Niemiec, dotyczą zarówno Pana-dostawcy, jak i nabywcy towarów w innym państwie członkowskim.

Jeżeli chodzi o dostawcę, to w oparciu o art. 13 ust. 6 ustawy, aby wystąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, musi być on podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą (art. 15 ustawy), który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy.

Stosownie natomiast do postanowień art. 13 ust. 2 ustawy w przypadku nabywcy towaru w kraju przeznaczenia, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (luster) będzie zachodziła, gdy nabywca jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego,
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego, 3-4) (...).

Zatem po potwierdzeniu rejestracji jako podatnik VAT UE, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy, jest Pan uprawniony do posługiwania się uzyskanym NIP UE. Uprawnienie to, jest o tyle istotne, iż podanie na fakturze stwierdzającej dostawę towarów prawidłowych numerów identyfikacyjnych NIP UE (własnego oraz kontrahenta) jest jednym z warunków umożliwiających opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką 0% (oczywiście o ile zostaną spełnione pozostałe wymogi określone w art. 42 ustawy).

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki nie zgadza się z Pana stanowiskiem wyrażonym w przedmiotowym wniosku, gdyż w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw będzie Pan uprawniony do posługiwania się NIP UE.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj