Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/436_9/2/07
z 1 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/436_9/2/07
Data
2007.06.01



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
import usług
pożyczka
udziałowiec
zmiana umowy spółki
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania pożyczki od swojego 100% udziałowca, należy odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych, jeżeli tak to jaki procent wartości pożyczki?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik ma otrzymać, pożyczkę od swojego 100% udziałowca, będącego podmiotem zagranicznym z kraju Unii Europejskiej. Zdaniem Spółki z uwagi na fakt, iż czynność udzielenia pożyczki Spółce spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w Polsce - z uwagi na import usług, a przedmiotowa usługa jako usługa pośrednictwa finansowego w świetle obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona z podatku VAT to zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie Ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w przypadku otrzymania pożyczki od swojego 100% udziałowca, należy odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych, jeżeli tak to jaki procent wartości pożyczki?

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) stanowią, iż podatkowi temu podlegają umowy pożyczki. W postanowieniu z dnia 16.05.2007r., nr ZP/443-36/07 dotyczącym pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług tut. organ podatkowy poinformował Podatnika, m. in., iż otrzymane przez Wnioskującą pożyczki pieniężne podlegają przepisom ustawy o VAT, jednakże, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie, zaś do przepisu art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Pożyczkę udzieloną spółce kapitałowej przez wspólnika (udziałowca), na gruncie ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktuje się jako zmianę umowy spółki. Stanowi tak treść art. 1 ust. 3 pkt 2 powyżej cytowanej ustawy, zgodnie z którym w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty. Natomiast na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ww. ustawy, podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). W świetle zaś przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 ww. ustawy.

Spółka (pożyczkobiorca) zamierza zawrzeć umowę pożyczki z podmiotem, który jest jej 100% udziałowcem. Jak już wyżej stwierdzono, w postanowieniu z dnia 16.05.2007r., nr ZP/443-36/07 dotyczącym pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług tut. organ podatkowy poinformował m.in. Podatnika, iż otrzymane przez Wnioskującą pożyczki pieniężne podlegają przepisom ustawy o VAT - jednocześnie, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, w świetle przywołanych regulacji prawa podatkowego stwierdzić należy, iż co do zasady nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest m. in. zwolniona z podatku od towarów i usług. Jednakże ustawodawca, w przywołanym przepisie art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadził pewne wyjątki od powyższej zasady. Do tych wyjątków ustawodawca zaliczył m. in. zmiany umowy spółki. Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym, czynność zawarcia umowy pożyczki, udzielonej Wnioskującej przez Jej udziałowca (wspólnika), jako zmiana umowy spółki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Natomiast, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5 %.

W związku z powyższym, stanowisko wyrażone przez Podatnika należało uznać za nieprawidłowe, wobec czego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj