Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
PDA/415-10/07
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDA/415-10/07
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dojazdy
kwalifikacje zawodowe
nauka
podnoszenie kwalifikacji
straż pożarna
świadczenia na rzecz pracowników
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy kwota przyznanego strażakom ryczałtu finansowego na dojazdy do miejsca nauki wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek płatnika – z dnia 10.04.2007 r. (data wpływu do Urzędu 11.04.2007 r.) o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 11.04.2007 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek płatnika – Komenda o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Komenda skierowała na studia zatrudnionych strażaków i z tego tytułu przyznała im ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki. W świetle przedstawionego stanu faktycznego płatnik występuje z zapytaniem: czy kwota przyznanego strażakom ryczałtu finansowego na dojazdy do miejsca nauki wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, płatnik stwierdza, iż kwota przyznanego ryczałtu wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po dokonaniu analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stanowiska płatnika, wyrażonego w w/w zapytaniu stwierdza, że jest ono prawidłowe.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Przepisami regulującymi możliwość przyznania strażakom ryczałtu finansowego na dojazdy do miejsca nauki są:

  • art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 24.08.1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96 poz. 667 ze zm.) z którego wynika, iż strażak może być skierowany do szkoły, na przeszkolenie lub na studia;
  • § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.03.2003 r. w sprawie rodzaju placówek, do których może być skierowany strażak Państwowej Straży Pożarnej, oraz należności pieniężnych przysługujących w przypadkach skierowania strażaka do szkoły, na przeszkolenie lub na studia (Dz. U. z 2003 r. Nr 61, poz. 546) z którego wynika, iż strażakowi skierowanemu do szkoły, na przeszkolenie lub na studia poza miejscem pełnienia służby lub stałego zamieszkania przysługuje ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki lub programowej praktyki i z powrotem w wysokości cen biletu II klasy pociągu pospiesznego, z uwzględnieniem posiadanego uprawnienia do ulgowych przejazdów, bez względu na to, z jakiego tytułu uprawnienie to przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie z ust. 2 w razie braku możliwości dotarcia do miejsca nauki lub programowej praktyki środkiem transportu, o którym mowa w ust. 1, ryczałt finansowy na dojazdy przysługuje w wysokości ceny biletu najtańszego środka transportu, który umożliwia to dotarcie.

W świetle powyższego, skoro jak wskazano w zapytaniu, przyznany przez płatnika na rzecz zatrudnionych strażaków ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki udzielany jest na podstawie ww. przepisów, to na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolny jest od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko płatnika w ww. zakresie zawarte we wniosku z dnia 10.04.2007 r. należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj