Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/74/07/JB
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/74/07/JB
Data
2007.06.18



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
odsetki
rachunek bankowy
różnice kursowe
specjalna strefa ekonomiczna
zakres zezwolenia


Pytanie podatnika
Czy przychody finansowe z tytułu odsetek zgromadzonych na bieżących rachunkach bankowych, dodatnich różnic kursowych od zaciągniętych zobowiązań w walucie obcej, z tytułu zakupów materiałów do produkcji strefowej u zagranicznych kontrahentów, dodatnich różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych uzyskane w związku z działalnością prowadzoną na terenie ŁSSE korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia przychodów finansowych z opodatkowania podatkiem dochodowym w świetle art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 14 marca 2007 r. (data wpływu 16 marca 2007 r.) Spółka wystąpiła w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie: czy przychody finansowe z tytułu:

  • odsetek od środków zgromadzonych na bieżących rachunkach bankowych,
  • dodatnich różnic kursowych od zaciągniętych zobowiązań w walucie obcej, z tytułu zakupów materiałów do produkcji strefowej u zagranicznych kontrahentów,
  • dodatnich różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych,

uzyskane w związku z działalnością prowadzoną na terenie ŁSSE korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych ?
Spółka prowadzi działalność na terenie ŁSSE na podstawie zezwolenia uzyskanego w 2004 r. na prowadzenie działalności na terenie ŁSSE - zezwolenie zostało udzielone do dnia 28 maja 2017 r.Siedziba Spółki znajduje się na terenie ŁSSE, a wyodrębniony organizacyjnie Oddział zarejestrowany w KRS - poza strefą. Działalność prowadzona na terenie Strefy obejmuje produkcję i handel wyrobami. Dochód wypracowywany przez Spółkę na terenie ŁSSE jest wolny od podatku stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka posiada odrębne rachunki bankowe dla działalności prowadzonej w strefie i poza nią.
Spółka stoi na stanowisku, że dochody uzyskane w związku z działalnością gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej z tytułu: odsetek od środków zgromadzonych na bieżących rachunkach bankowych, dodatnich różnic kursowych od zaciągniętych zobowiązań w walucie obcej związanych z zakupami materiałów do produkcji strefowej u zagranicznych kontrahentów oraz z tytułu dodatnich różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunkach bankowych - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zwolnienie to przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy (art. 17 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 października 2006 r. w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 200, poz. 1473 ze zm.) zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i 2 przysługują wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy. W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza terenem strefy, działalność prowadzona na terenie strefy musi być wydzielona organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o dane jednostki organizacyjnej prowadzonej działalność wyłącznie na terenie strefy.
Zakres działalności został określony w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy rozumianej, jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy wymienionych w zezwoleniu. Oznacza to, że dochody z otrzymanych odsetek od środków na rachunkach bieżących związane z bieżącymi operacjami i rozliczeniami podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34, ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., jeżeli pochodzą z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach udzielonych zezwoleń.Również dochody powstałe z tytułu zrealizowanych różnic kursowych zaliczane do przychodów bądź kosztów stosownie do art. 15a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, związane wyłącznie z transakcjami zakupu materiałów na potrzeby działalności gospodarczej na terenie strefy określonej w zezwoleniu podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym, jako dotyczące działalności z której dochody zwolnione są z opodatkowania tym podatkiem.
W związku z powyższym uznając za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku tutejszy organ podatkowy orzekł jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj