Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/5/07
z 30 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/5/07
Data
2007.03.30



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
płatnik
przedstawicielstwa
reklama


Pytanie podatnika
Czy w momencie przekazania przez Spółkę do przedstawicielstwa na terenie Federacji Rosyjskiej środków pieniężnych na zapłatę przez przedstawicielstwo należności za nabyte usługi niematerialne powstaje w Spółce obowiązek płatniczego pobrania podatku dochodowego „u źródła” z tytułu wypłaty na rzecz podmiotu zagranicznego należności za te usługi?
Tożsamy z
127154


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 3 ust. 2, art. 21 ust. 1 i 26 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 54, poz.654 z późn. zm) oraz art. 3 ust. 2a, art. 29 ust. 1 pkt 5 i art. 41 ust.4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz.176 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku Z. Spółka Akcyjna w R., z dnia 19.01.2007r., znak FK-1/24/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 24.01.2007r.) - o udzielenie informacji w zakresie momentu powstania obowiązku płatniczego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych i osób fizycznych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza zarejestrować swoje przedstawicielstwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Przedstawicielstwo nie będzie prowadzić działalności gospodarczej wykonując jedynie czynności związane z reklamą, marketingiem, badaniem rynku, poszukiwaniem klientów dla Spółki. W związku z powyższym przedstawicielstwo będzie ponosić koszty usług niematerialnych związanych z jego funkcjonowaniem na terenie Rosji. Przykładowo będą to usługi: reklamy, badania rynku, marketingowe, prawne, audytorskie, notarialne. Faktury za te usługi będą wystawiane na przedstawicielstwo w Rosji. Spółka będzie przekazywać środki na pokrycie kosztów związanych z tymi usługami. Koszty Z. S.A. będą obciążone wartością brutto faktury wystawionej przez podmioty zewnętrzne na przedstawicielstwo.

Wnioskodawca pyta czy w momencie przekazania przez Spółkę do przedstawicielstwa na terenie Federacji Rosyjskiej środków pieniężnych na zapłatę przez przedstawicielstwo należności za nabyte usługi niematerialne powstaje w Spółce obowiązek płatniczego pobrania podatku dochodowego „u źródła” z tytułu wypłaty na rzecz podmiotu zagranicznego należności za te usługi (art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 41 ust. 4 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podatnik stoi na stanowisku, iż w momencie przekazania przez Spółkę do swojego przedstawicielstwa na terytorium Federacji Rosyjskiej środków pieniężnych na pokrycie kosztów usług niematerialnych nabytych przez przedstawicielstwo nie powstaje dla Spółki obowiązek pobrania podatku dochodowego z tytułu należności wypłaconych na rzecz podmiotu zagranicznego w związku z nabyciem usługi tego rodzaju. Przekazanie środków przez Spółkę do jej przedstawicielstwa nie jest wypłatą na rzecz podmiotu, który podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Przedstawicielstwo nie jest ani osobą fizyczną ani osobą prawną, która może być podatnikiem polskiego podatku dochodowego, nie jest odrębnym od Spółki podmiotem prawa i przekazanie to ma wyłącznie charakter przesunięcia wewnętrznego w ramach Spółki. Zatem zdaniem Wnioskodawcy obowiązek pobrania przez Spółkę podatku dochodowego z tytułu wypłaty należności na pokrycie usług niematerialnych powstanie dopiero w momencie przekazania tych środków przez przedstawicielstwo Spółki na rzecz podmiotu, który świadczył usługi niematerialne.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Przepis art. 21 ust. 1 w/w ustawy wymienia katalog przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 , które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Z kolei powołany art. 3 ust. 2 w/w ustawy odnosi się do podatników którzy nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu i podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium RP.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy uznać, iż jeżeli przedstawicielstwo nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a stanowić będzie jedynie wyodrębnioną w celu wykonywania określonych czynności część Spółki to wszelkie wzajemne rozliczenia pomiędzy Spółką, a jej przedstawicielstwem będą dokonywane w ramach tego samego podatnika. Tym samym również płatności za usługi dokonywane będą przez Spółkę za pośrednictwem jej przedstawicielstwa co oznacza, iż przychody podatników o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą faktycznie uzyskiwane z chwilą wypłaty należności - to jest w momencie uregulowania tych należności przez przedstawicielstwo.

Reasumując przekazanie środków pieniężnych na rzecz przedstawicielstwa w Rosji z tytułu zakupu przez nie usług niematerialnych nie będzie powodować obowiązku pobrania podatku przez płatnika, obowiązek taki powstanie dopiero w momencie przekazania tych środków przez przedstawicielstwo Spółki na rzecz podmiotu, który świadczył usługi niematerialne.

Powyższe stanowisko odnosi się również do odpowiednich przepisów zawartych w art. 41 ust. 4, art. 29 ust. 1 pkt 5 oraz art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj