Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PDF/415-14/07
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDF/415-14/07
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
ulga rehabilitacyjna


Pytanie podatnika
Czy wydatek związany z zakupem pompy insulinowej dla niepełnoletniej córki, która ma orzeczenie o niepełnosprawności można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr. 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 26 ust. 1 pkt. 6, ust. 7a pkt 3, ust. 7b, 7c i 7d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz.176 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2007r. uzupełnionego pismem z dnia 15.03.2007r. oraz 03.04.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 23.02.2007r. uzupełnionym pismem z dnia 15.03.2007r. oraz 03.04.2007r. zwróciła się Pani do tutejszego Urzędu w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia zakupu osobistej pompy insulinowej dla niepełnosprawnej córki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006r. zakupiła Pani dla 15 - letniej córki, która ma orzeczenie o niepełnosprawności osobistą pompę insulinową. Córka nie uzyskuje dochodów; nie pobiera renty rodzinnej ani socjalnej. Pompa została zakupiona z własnych środków pieniężnych, czego potwierdzeniem jest faktura VAT. Pani zdaniem kwota wydatku poniesiona na ten cel powinna być odliczona od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Wydatki na cele rehabilitacyjne, na mocy art. 26 ust. 7b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają odliczeniu od dochodu w kwocie faktycznie poniesionej, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 26 ust. 7c ww. ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Warunkiem odliczenia wydatków zgodnie z art. 26 ust. 7d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Oceniając przedstawiony stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakup pompy insulinowej dla niepełnosprawnego dziecka podlega odliczeniu od dochodu w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne. "Rehabilitacja" to według "Małego Słownika Języka Polskiego" przywrócenie choremu aktywności przez fizyczne i psychiczne przystosowanie go do zmienionych warunków życia. W przypadku Pani córki zakupione urządzenie – osobista pompa insulinowa – cechuje się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych w związku z niepełnosprawnością. Innymi słowy zakupione urządzenie zapewnia ułatwianie wykonywania czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tak więc zajęte przez Panią stanowisko w przedmiotowej sprawie jest zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj