Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443/714/146/2006/JZ
z 3 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443/714/146/2006/JZ
Data
2006.11.03



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
odpady (śmieci)
przekazanie towarów
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie odpadu odbiorcom odpadów podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT jako „wszelkie inne przekazania bez wynagrodzenia”? Czy w/w sytuacji Spółka ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej na przekazany odpad, jako bezpłatne przekazanie towaru ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz.60z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.08.2006r (data wpływu do tut. Urzędu) uzupełnionego pismem z dnia 11.09.2006r (data wpływu do tut. Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Wytwarzane odpady w Spółce np.: oleje, smary, źródła światła zawierające rtęć, zużyte opony były odbierane przez upoważnionych odbiorców na podstawie „Karty przekazania odpadu”, zgodnie z obowiązującą Ustawą o odpadach( Dz.U.nr 62 poz.628 z dnia 27.04.2001r z późn. zm) oraz ustawą Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 62 poz.627 z dnia 27.04.2001r) a obciążenie za odbiór odpadu było na podstawie wystawianych faktur przez odbiorcę lub MPK. Na dzień dzisiejszy Spółka została poinformowana, że odbiór odpadów i ich utylizacja jest usługą bezpłatną i odbiór odpadów odbywał się będzie na podstawie „Karty przekazania odpadu” na koszt odbiorcy.

Pytanie Spółki:Czy nieodpłatne przekazanie odpadu odbiorcom odpadów podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT jako „wszelkie inne przekazania bez wynagrodzenia”?Czy w/w sytuacji Spółka ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej na przekazany odpad, jako bezpłatne przekazanie towaru ?

2.Stanowisko Spółki co do oceny stanu faktycznegoOdpady, które powstały w firmie w wyniku wykonywanych usług nie są towarem a ich wartość rynkowa jest wartością zerową. W związku z powyższym Spółka uważa, iż nieodpłatne przekazanie tych odpadów nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług i nie należy wystawiać faktury na przekazany odpad. Zgodnie z ustawą Dz.U.nr 62 poz.628 z dnia 27.04.2001 oraz Dz. U z 29.07.2005r Spółki obowiązkiem jest pozbycie się odpadów i przekazanie ich do odpowiednich składów zajmujących się odzyskiem i recyklingiem.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Oleje odpadowe, źródła światła zawierające rtęć, zużyte opony przez polskie prawo są traktowane jako odpady niebezpieczne. Do podstawowych obowiązków posiadaczy odpadów ustawa o odpadach zalicza w pierwszej kolejności odzysk olejów przez ich regenerację. Dopiero gdy ta metoda nie znajduje uzasadnienia z przyczyn ekologicznych, ekonomicznych bądź technologicznych, posiadacze tych odpadów mogą je unieszkodliwiać przy zastosowaniu innych procesów. W takiej sytuacji, gdy posiadacz odpadów nie może ich we własnym zakresie zagospodarować, powinien przekazać je podmiotom zapewniającym przeprowadzenie tych procesów w sposób nie stwarzający zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska i pozostający jednocześnie w zgodzie z obowiązującym prawem. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że będzie On przekazywał odpady nieodpłatnie.W świetle unormowania zawartego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary rozumie się - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty;

Zgodnie z zasadą wyrażoną w treści art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy podatkowi od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym, jednak ustawodawca określił przypadki, w których czynności nieodpłatnego przekazania towarów zrównano z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu. W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego, przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W związku z powyższym każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa z wyjątkiem towarów wymienionych w art. 7 ust. 3, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wobec powyższego, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi że w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne, podatnik będzie zobowiązany udokumentować to nieodpłatne przekazanie fakturą wewnętrzną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj