Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/10/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/10/07
Data
2007.04.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od gier


Słowa kluczowe
euro
gry
kurs waluty


Pytanie podatnika
Jaki kurs kupna walut obcych ogłaszany przez NBP należy zastosować w celu wyliczenia zryczałtowanej kwoty podatku od gier?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie – działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art.45a ust. 2 ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (j. t. Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.03.2007 r. (data wpływu do Urzędu 23.03.2007 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 20.03.2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 4.04.2007 r. Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W złożonym w tut. organie podatkowym wniosku Podatnik wskazał, iż w celu wyliczenia zryczałtowanego podatku od gier, wartość euro ustala przy zastosowaniu kursu kupna walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku.

Przedmiotem zapytania Podatnika jest: jaki kurs kupna walut obcych ogłaszany przez NBP należy zastosować w celu wyliczenia zryczałtowanej kwoty podatku od gier?

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 45a ust. 2 ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (j. t. Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) wartość euro ustala się przy zastosowaniu kursu kupna walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku. Natomiast zgodnie z treścią § 8 pkt 2 uchwały nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23.09.2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z dnia 26.09.2002 r. Nr 14, poz. 39), NBP ogłasza: bieżące kursy kupna i sprzedaży walut, między innymi euro, na stronie internetowej NBP i w telegazecie TVP1- następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia.

A zatem, skoro w art. 45a ust. 2 ustawy o grach i zakładach wzajemnych wskazano na kurs kupna z ostatniego dnia miesiąca, to stosownie do § 8 pkt 2 uchwały nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego, kurs ten ogłaszany jest następnego dnia roboczego po wyżej wymienionym dniu (tj. następnego dnia roboczego po ostatnim dniu miesiąca).

Dokonując analizy przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o grach i zakładach wzajemnych tut. organ podatkowy stwierdza, iż Podatnik do wyliczenia podatku od gier winien stosować kurs walut ogłaszany przez NBP następnego dnia roboczego po ostatnim dniu miesiąca.

Mając powyższe na uwadze tut. organ postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj