Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PD-II-415/1/2/2/2007
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD-II-415/1/2/2/2007
Data
2007.04.03



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
akcje pracownicze
papier wartościowy
zastaw


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu przychód uzyskany z tytułu zawarcia umowy zastawu na akcjach pracowniczych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15.01.2007 r. o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu umowy zastawu na akcjach dotyczącej akcji pracowniczych – jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 15.01.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści wniosku oraz załączonej umowy wynika, iż Pan w dniu 29.05.2006 r. podpisał umowę zastawu na akcjach dotyczącą pracowniczych akcji. W tym samym dniu otrzymał gotówką zaliczkę w kwocie 7.640,00 zł. W przedmiotowej umowie zastawnik i zastawca (wnioskodawca) uzgodnili, że zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży akcji nastąpi w terminie do 31.12.2006 r. W piśmie z dnia 29.03.2007 r. Pan poinformował, iż w momencie podpisania umowy zastawu na akcjach podpisał również pełnomocnictwo do zbycia akcji w jego imieniu. Na dzień uzupełnienia wniosku nie została zawarta umowa kupna – sprzedaży akcji, akcje te nadal znajdują się na rachunku podatnika prowadzonym przez biuro maklerskie. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż z uzyskanego przychodu powinien się rozliczyć składając zeznanie PIT-38 za rok 2006 i opłacając podatek dochodowy w wysokości 19%.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych, niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c). Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Z kolei art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn, zm.) stanowi, iż umowa zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Z powyższego wynika, iż obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego, tj. z chwilą zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży akcji i dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Umowa zastawu na akcjach ma charakter czysto zobowiązaniowy, bez skutku w postaci zbycia prawa własności. Do momentu podpisania umowy sprzedaży prawo własności pozostaje przy dotychczasowym właścicielu, a u przyszłego nabywcy pojawia się wyłącznie roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej.
Stosownie do art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie podatkowe, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (PIT-38). Zatem dopiero w momencie zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży akcji (zbycia akcji) i dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych powstanie obowiązek podatkowy. Wówczas, po zakończeniu roku podatkowego będzie Pan obowiązany złożyć odrębne zeznanie podatkowe (PIT-38), wykazać dochód uzyskany ze sprzedaży akcji pracowniczych i wpłacić 19% podatek dochodowy. W związku z powyższym, zdaniem tutejszego organu podatkowego, stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 15.01.2007 r. jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj