Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/33A/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/33A/07
Data
2007.05.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
eksport towarów
kontrahent zagraniczny
odszkodowania
przychód
ryzyko
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód do opodatkowania ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 27 marca 2007 r. i uzupełnionym w dniu 9 maja 2007 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii uznania otrzymanego odszkodowania za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.”

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 27 marca 2007 r. złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej zaliczenia otrzymanego odszkodowania do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do wniosku zostały załączone kserokopie dokumentów: „Ogólne warunki gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń kontraktów eksportowych – polisa obrotowa, kredyt krótkoterminowy poniżej dwóch lat, ryzyko nierynkowe” oraz „Warunki szczegółowe - polisa obrotowa, kredyt krótkoterminowy poniżej dwóch lat, ryzyko nierynkowe”. Wniosek został uzupełniony w dniu 09 maja 2007 r.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce jawnej. W ramach działalności spółka jawna sprzedaje swoje wyroby kontrahentom zagranicznym, w tym w ramach eksportu na rynki wschodnie. Ponieważ dostawy takie są obarczone dużym ryzykiem związanym z możliwością braku zapłaty za dostarczone towary i wyroby, dostawy te zostały ubezpieczone w K. Spółka Akcyjna. Z tego tytułu spółka opłacała składkę uzależnioną od wysokości obrotów z firmami objętymi ubezpieczeniem. W związku z wystąpieniem okoliczności, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 3 Ogólnych warunków tj. zwłoki w zapłacie należności przekraczającej 6 miesięcy, licząc od terminu płatności określonego na fakturze, spółka jawna zgłosiła tę okoliczność do firmy ubezpieczającej oraz w dniu 23 czerwca 2006 roku udzieliła jej pełnomocnictwa do prowadzenia rokowań i negocjacji co do warunków, jak i wysokości zapłaty należności, kar umownych, zawarcia ugody a także prawa ustanawiania dalszych pełnomocnictw. W 2007 roku spółce jawnej zostało wypłacone odszkodowanie w wysokości pomniejszonej o 10 % udział własny. Zgodnie z § 17 ust. 1 „Ogólnych warunków” wszelkie prawa dotyczące należności pokrytej odszkodowaniem przeszły na K. SA. Odrębny dokument dotyczący przelewu praw nie został sporządzony. Wskazał Pan również, że K. SA podjęło czynności mające na celu odzyskanie kwoty należności. Jeżeli zostanie odzyskana kwota mniejsza od otrzymanego odszkodowania, wówczas spółce jawnej nie zostanie wypłacona żadna kwota. Jeżeli natomiast zakład ubezpieczeniowy odzyska kwotę przewyższającą odszkodowanie wypłacone spółce jawnej, wtedy nadwyżka ponad to odszkodowanie i ponad koszty postępowania regresowego poniesione przez korporację zostanie wypłacona spółce jawnej. Na tle powyższego stanu faktycznego powstały wątpliwości, czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód do opodatkowania.

Pana zdaniem odszkodowanie otrzymane od K. SA stanowi przychód podatkowy, bowiem zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 punkt 4 litera a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Pojęcie przychodu z działalności gospodarczej określają przepisy art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zmianami). W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa sie przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 pkt 12 powołanej wyżej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Ponadto przepisy art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają, iż wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b) dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

W świetle powyższych regulacji prawnych otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest przychodem z działalności gospodarczej, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Nadmienić należy, że składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą to zarówno składniki rzeczowe jak i obrotowe, w tym między innymi środki pieniężne, należności i roszczenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana wynika, że przedmiotem ubezpieczenia na podstawie umowy zawartej przez spółkę jawną z K. SA są należności pieniężne, przysługujące spółce jawnej z tytułu kontraktów eksportowych na dostawy przędzy. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje całkowitą lub częściową utratę należności ubezpieczającego, jeżeli utrata ta jest następstwem zdarzeń określonych w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia” jako ryzyko nierynkowe. W związku z brakiem zapłaty należności przez kontrahenta zagranicznego, wskutek wystąpienia zdarzeń objętych umową ubezpieczenia, spółka jawna otrzymała odszkodowanie w wysokości i na warunkach wynikających z tej umowy. Otrzymane odszkodowanie, związane ze szkodą dotyczącą składników majątku spółki jawnej, stanowi zatem przychód z działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj