Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PDP/423-2/92/07
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-2/92/07
Data
2007.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt wytworzenia


Pytanie podatnika
Dotyczy zaliczania kosztów wynagrodzeń do kosztów wytworzenia środków trwałych oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wytworzonych środków trwałych.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach stwierdza, że stanowisko przedstawione w piśmie znak: KK-730/2006 z dnia 17.01.2007 r. (wpływ do Urzędu – 18.01.2007 r.) Przedsiębiorstwa WX dotyczące prawidłowości zaliczania kosztów wypłaconych wynagrodzeń do kosztów wytworzenia środków trwałych jest nieprawidłowe.

W piśmie złożonym w tut. Urzędzie w dniu 18.01.2007 r. Przedsiębiorstwo WX wystąpiła z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia kosztów wypłaconych wynagrodzeń do kosztów wytworzenia środków trwałych oraz zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie z przedstawionym w piśmie stanem faktycznym Spółka wykonuje we własnym zakresie środki trwałe dotyczące zarówno sieci wodociągowych jak i wykonywanych przez dział zajmujący się realizacją projektu finansowanego ze środków Funduszu Spójności. Płace wraz z narzutami są bezpośrednio księgowane w koszty inwestycji i nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Stanowią koszt wytworzenia środków trwałych. Zdaniem Wnioskodawcy amortyzacja naliczana od momentu przyjęcia środków trwałych do używania w prowadzonej działalności liczona od wartości początkowej jest kosztem uzyskania przychodu. Nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodów jedynie w przypadku, gdy zaliczone do kosztów wytworzenia płace wraz z narzutami nie byłyby wypłacone a składki ZUS nie odprowadzone.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Natomiast za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Zgodnie z art. 16a ust. 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 wyżej cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a – 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Zgodnie z powyższym koszty wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne pracowników biorących udział w wytworzeniu środka trwałego nie mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu, natomiast powiększają wartość początkową wytworzonego środka trwałego. Kosztem są odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej od momentu przyjęcia środków trwałych do używania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodów będą także odpisy amortyzacyjne od niewypłaconych wynagrodzeń i składek a wchodzących w skład wartości początkowej środków trwałych oddanych do używania. Jednocześnie dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wytworzonych przez nią środków trwałych nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu w części, w jakiej zostały one sfinansowane otrzymanymi środkami z Funduszu Spójności w tym także, gdy tymi środkami finansowane były wynagrodzenia pracowników uczestniczących w procesie wytwarzania tych środków trwałych..

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach informuje, że niniejszej interpretacji udzielono na podstawie aktualnego stanu prawnego oraz stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Przedsiębiorstwa WX, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj