Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PDOF/415-16/07
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415-16/07
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
ryczałty
świadczenia na rzecz pracowników
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot pracownikom socjalnym wykonującym pracę w terenie kosztów w formie ryczałtu za korzystanie z komunikacji miejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2007 r. (data wpływu do urzędu – 28.02.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dotyczącej opodatkowania wypłaconego miesięcznego ryczałtu za korzystanie z komunikacji miejskiej pracownikom socjalnym nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca pracownikom socjalnym, którzy wykonują pracę w terenie i nie posiadają własnego samochodu, zwrot kosztów w formie ryczałt za korzystanie z komunikacji miejskiej.
W związku z tym Płatnik pyta, czy wypłata powyższego ryczałtu jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Własne stanowisko Płatnika:
Zdaniem Płatnika ryczałt wypłacany pracownikom socjalnym za korzystanie z komunikacji miejskiej przy wykonywaniu pracy w terenie jest wolny od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 121 ust. 3c ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Stan prawny:
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Katalog zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych zawarty jest w art. 21 powyższej ustawy. Zgodnie z ust. 1 pkt 23b powyższego artykułu wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.
Nie ulega wątpliwości, że omawiany przepis znajdzie zastosowanie jedynie do tych pracowników, którzy na mocy odrębnych przepisów uzyskują zwrot kosztów poniesionych z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy.
Tak więc wypłacony zwrot kosztów za korzystanie z komunikacji miejskiej pracownikom socjalnym wykonującym pracę w terenie w formie ryczałtu nie spełniają wymogów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegaja opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w powyższym przepisie mowa jest jedynie o zwrocie kosztów za używanie pojazdów stanowiących własność pracownika.
W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej uznaje stanowisko Płatnika w powyższej sprawie jako nieprawidłowe.
W dacie wydania powyższego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj