Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD II 436-12/1/07
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 436-12/1/07
Data
2007.05.10



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
banki
kontrahent zagraniczny
kredyt dewizowy


Pytanie podatnika
Czy kredyt otrzymany od banku zagranicznego jest opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Z treści złożonego przez Podatnika wniosku wynika, iż dnia 15 marca 2006 r. została zawarta umowa o kredyt odnawialny pomiędzy Podatnikiem, a bankiem z siedzibą w Hiszpanii. Zgodnie z umową Podatnikowi przyznano kredyt, który został podzielony na:
• pozostawioną do dyspozycji wielowalutową odnawialną wypłatę kredytu należną na dzień 1 stycznia 2006 r. na podstawie której bank, gdy zwróci się do niej Podatnik, dokona wypłaty na jego rzecz w EUR lub innych walutach z maksymalnym terminem zapadalności do 12 miesięcy oraz,
• pozostawioną do dyspozycji wielowalutową odnawialną wypłatę kredytu należną na dzień 1 stycznia 2006 r. na podstawie której Bank, gdy zwróci się do niej Podatnik, dokona wypłaty na jego rzecz w EUR lub innych walutach z maksymalnym terminem zapadalności do 36 miesięcy.
Wskazany kredyt Podatnik zaciągnął celem finansowania działalności bankowej.Podatnik zwraca się z zapytaniem czy kredyt otrzymany od banku jest poza opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż umowa kredytu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ponieważ umowa kredytu nie została wymieniona w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu wymienionym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Oceniając stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, iż zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.), podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki (akty założycielskie); zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Wskazany powyżej przepis art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi zamknięty katalog czynności prawnych podlegających opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem.
Oznacza to, iż czynności prawne nie wskazane przez ustawodawcę w tym katalogu nie podlegają opodatkowaniu.
We wskazanym powyżej katalogu czynności cywilnoprawnych ustawodawca zawarł umowę pożyczki, którą zgodnie z art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) charakteryzują następujące cechy: przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Umowa pożyczki jest więc umową nazwaną o ściśle określonej konstrukcji odmienną od umowy kredytu statuowanej przez art. 69 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst. jedn. Dz. U. z 2002 Nr 72 poz. 665 z późn. zm.), zgodnie z którym przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Stosownie do ww. regulacji, zdaniem Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, słusznym jest pogląd Podatnika wyrażony we wniosku z dnia 14 lutego 2007 r., iż zdarzenie gospodarcze polegające na otrzymaniu przez Podatnika kredytu od Banku, jako niewymienione w zamkniętym katalogu ww. art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem.
Reasumując Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu podziela stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie.
Jednocześnie Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje, iż Organ podatkowy nie jest uprawniony dokonywać w trybie odpowiedzi na zapytanie złożone na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej oceny charakteru indywidualnie określonej umowy cywilnoprawnej w konkretnym stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika we wniosku, a jedynie do wydania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, co też uczynił.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj