Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/PDOF-209/210/JB/07
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/PDOF-209/210/JB/07
Data
2007.06.26


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek liniowy
spółka jawna
umowa o zarządzanie
usługi menedżerskie


Pytanie podatnika
Czy dochód wspólnika z tytułu udziału w zysku Spółki Jawnej X, który jednocześnie uzyskuje przychody z tytułu czynności menedżerskich wykonywanych na podstawie umowy o zarządzanie zawartej pomiędzy spółką jawną X ,a "X" sp z o. o., przez spółkę jawną , powinny być zaliczone do dochodów z tytułu działalności gospodarczej w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym mogą być opodatkowane według 19- procentowej stawki liniowej zgodnie z art. 30c ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychczy należy je zakwalifikować jako dochody z działalności wykonywanej osobiście i w konsekwencji- zastosować do nich art.13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?Czy odpowiedź na pytanie pierwsze będzie taka sama w przypadku gdy wspólnicy spółki jawnej ( lub jeden wspólnik) będący jednocześnie wspólnikami spółki z o. o, sprzedadzą swoje udziały w spółce z o. o ?


POSTANOWIENIE Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.04.2007 r. stwierdza, że w przypadku gdy wspólnik spółki jawnej pełni funkcję członka zarządu spółki z o. o., na podstawie umowy o zarządzanie zawartej pomiędzy spółką jawną a spółką z o. o., to przychody uzyskane z tego tytułu nie są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, lecz przychodami z działalności gospodarczej. Nie ma też przeszkód, aby dochód z tego tytułu uzyskany przez wspólnika spółki jawnej, opodatkowany był wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego w przypadku gdy wspólnik ten uprzednio nie świadczył spółce z o. o. usług menadżerskich w ramach stosunku pracy.Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt posiadania bądź sprzedaży posiadanych przez wspólnika udziałów w spółce zarządzanej.

UZASADNIENIE Pismem z dnia 17.04.2007 r., uzupełnionym w dniu 14.06.2007r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

"X" Spółka Jawna planuje prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług menadżerskich na rzecz innych podmiotów. Wspólnicy Spółki Jawnej są jednocześnie wspólnikami i członkami zarządu w "X"Sp z o. o. z siedzibą w .... . Spółka Jawna, której jest Pan wspólnikiem planuje zawrzeć umowę o zarządzanie z "X" Sp z o.o., zaś wykonanie czynności menedżerskich powierzyć wspólnikom Spółki Jawnej W najbliższym czasie wspólnicy Spółki Jawnej zamierzają sprzedać swoje udziały w" X" Sp z o. o., jednakże w dalszym ciągu pozostaną członkami zarządu tej Spółki - menadżerami zarządzającymi tą Spółką.

Według oświadczenia zawartego we wniosku wspólnicy Spółki Jawnej nie świadczyli, nie świadczą i nie planują świadczyć usług menadżerskich w ramach stosunku pracy.

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż przychody uzyskane z udziału w spółce jawnej zajmującej się świadczeniem usług menedżerskich można traktować jako przychody uzyskane ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza” i opodatkować na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. 19% podatkiem liniowym). Pana zdaniem w sytuacji, gdy stroną umów o zarządzanie innymi przedsiębiorstwami będzie wyłącznie spółka jawna, która usługi menedżerskie związane z zarządzaniem świadczyć będzie poprzez oddelegowanych do wykonywania i realizacji poszczególnych umów o zarządzanie wspólników, nie będzie miał zastosowania art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji powyższego przychód uzyskiwany przez spółkę jawną z tego tytułu nie będzie przychodem osiągniętym z działalności wykonywanej osobiście. Tym samym każdy ze wspólników spółki ma możliwość opodatkowania uzyskanego dochodu z udziału w zysku spółki jawnej podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Ustawodawca w uregulowaniach zawartych w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dokonał wyraźnego rozróżnienia źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ustanawiając odrębnymi źródłami przychodów :

- działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy), - pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Jak stanowi art. 13 wyżej cytowanej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7) oraz przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (art. 13 pkt 9).

Istotną cechą działalności wykonywanej osobiście, jest wykonywanie czynności przez podatnika samodzielnie, bez zatrudniania osób trzecich, przy czym czynności te muszą mieć charakter działalności, co oznacza, że do tego źródła zalicza się przychody z takich działań podejmowanych osobiście przez podatnika, które są wykonywane bezpośrednio na rzecz innego podmiotu i nie w połączeniu z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego zarówno przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i przychody, o których mowa w pkt 7, stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy, która to działalność stanowi źródło przychodów odrębne od działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 6 w/w ustawy - przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. ustawy.

Zgodnie z art. 5b ust 1 w/w ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki :

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, 3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jednak w myśl art. 5b ust. 2 w/w ustawy jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art.8 ust.1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art 10 ust.1 pkt 3, (tj. pozarolniczą działalność gospodarczą).

W świetle art.8 ust 1 w/w ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale oraz, z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art.27 ust.1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Natomiast stosownie do art.8 ust.1a w/w ustawy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 , lub działów specjalnych produkcji rolnej, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art.30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art 27 ust.1.

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, tj. według skali podatkowej, chyba że zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy, (tj. wg 19 % stawki liniowej).

W przypadku, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania według stawki liniowej 19 %, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (art. 9a ust. 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej i jednocześnie wspólnikiem spółki z o. o, w której pełni Pan funkcję członka zarządu. Ze spółką z o. o. nie łączy Pana stosunek pracy. Spółka jawna planuje prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług menadżerskich na rzecz innych podmiotów i zamierza zawrzeć umowę o zarządzanie ze spółką, którą dotychczas Pan zarządza , a wykonanie czynności menadżerskich powierzyć wspólnikom Spółki jawnej. W najbliższym czasie zamierza Pan sprzedać udziały w spółce z o. o., jednak nadal będzie Pan pełnił funkcję członka zarządu.

W świetle powyższych uregulowań prawnych oraz mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny , należy stwierdzić, iż przychody otrzymywane przez spółkę jawną z tytułu świadczenia usług zarządzania dla innych podmiotów gospodarczych, w tym przypadku spółki z o. o., nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez Pana lecz stanowić będą również efekt działań pozostałych wspólników spółki jawnej. Podstawą dokonywania wypłat przez spółkę z o. o. na rzecz spółki jawnej nie będzie zatem osobiste i samodzielne wykonywanie przez Pana usług zarządzania. Tym samym przychód uzyskiwany z tytułu świadczenia usług zarządzania na podstawie umowy zawartej między Spółką jawną a Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem uzyskane przez Pana jako wspólnika spółki jawnej przychody nie będą przychodami z działalności wykonywanej przez Pana osobiście, lecz przychodami z działalności gospodarczej i to nie zależnie od tego czy posiada Pan udziały w spółce zarządzanej, czy też nie. Przychód z udziału w spółce nie będącej osobą prawną w świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien Pan określić proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku. W związku z tym, iż nie wiązał Pana ze Spółką z o. o. i nie wiąże stosunek pracy, to nie ma też przeszkód, aby po spełnieniu wyżej opisanych warunków (w tym wynikającego z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym) dochód uzyskany z tego tytułu opodatkował Pan wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17.04.2007 r. jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj