Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/DDZ/415-8/1/07
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/DDZ/415-8/1/07
Data
2007.06.05


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów


Pytanie podatnika
Czy podatnik (osoba prowadząca działalność gospodarczą) może za datę poniesienia kosztu uzyskania przychodów przyjąć datę wystawienia dokumentu potwierdzającego wydatek (dotyczy faktur za media i usługi wysyłąne do podatnika pocztą?
Tożsamy z
149021


Na podstawie art. 216 § 1, w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z Pana pismem z dnia 29.03.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim

p o s t a n a w i astwierdzić, że stanowisko przedstawione w w/w piśmie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 29.03.2007r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która ewidencjonuje uzyskiwane przychody i ponoszone koszty uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
We wniosku postawił Pan pytanie czy dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów można uznać datę otrzymania dokumentu w sytuacji gdy:
1.Podatnik w dniu 12.03.2007r. otrzymuje fakturę za media (gaz, telefon, woda) przesłaną pocztą. Każda z faktur posiada inną datę wystawienia i termin płatności.
2.Podatnik w dniu 12.03.20007r. otrzymuje fakturę za media (gaz, telefon, woda) przesłaną pocztą. Każda z tych faktur posiada inna datę wystawienia, termin płatności i datę nadania dokumentu.
3.Podatnik otrzymuje fakturę za obsługę terminala. Faktura na datę wystawienia 31.01.2007r. i dociera do Podatnika pocztą ok. 15 dnia następnego miesiąca.Pana zdaniem w przypadku gdy dokument (faktura) przesyłany jest pocztą za datę poniesienia kosztu uzyskania przychodu należy uznać dzień faktycznego otrzymania i z tą datą winien być on zaksięgowany.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim uprzejmie wyjaśnia:
Od 01.01.2007 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U z 2006 r. Nr 217, poz. 10758).

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) (dalej ustawa o pdof), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Podatnicy prowadzący księgę podatkową przychodów i rozchodów mają do wyboru dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów.
Metoda, którą dotychczas potocznie określano jako "kasową", wynika z ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może wybrać bardziej skomplikowaną metodę rozliczania kosztów w czasie, według zasad określonych w art. 22 ust. 5-5c ustawy o pdof dla podatników prowadzących księgi rachunkowe. Metodę tę określamy potocznie mianem "memoriałowej". Dokonanie wyboru tej metody przez podatnika jest jednak możliwe pod warunkiem, że stale, w każdym roku podatkowym będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego (art. 22 ust. 6 ustawy o pdof). Istota metody memoriałowej od dnia 01.01.2007r. polega na rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów w podziale na:- koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku podatkowego,- koszty pośrednie (inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami). Koszty bezpośrednio związane z przychodami podlegają potrąceniu w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające im przychody. Zasada ta dotyczy także kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, w którym powstaną przychody. Natomiast możliwość ujęcia w rozliczeniu podatkowym kosztów bezpośrednio związanych z osiągniętymi w danym roku przychodami, które będą poniesione w latach następnych, została ograniczona czasowo. Koszty te podlegają potrąceniu w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody tylko wówczas, gdy zostaną poniesione do dnia: - sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania – gdy podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo - złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania – jeżeli podatnicy zgodnie z odrębnymi przepisami nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego. Koszty związane z przychodami danego roku podatkowego, jednak poniesione po upływie tak określonych terminów będą uwzględniane w roku podatkowym następującym po roku, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie. Natomiast koszty uzyskania przychodów niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Ponadto koszty pośrednie będą rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Przy metodzie „kasowej” rozróżnienie kosztów bezpośrednich i pośrednich nie jest potrzebne, bowiem przy stosowaniu tej metody wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia – bez względu na to, jakiego okresu dotyczą.
Niezależnie jednak od wyboru metody potrącania kosztów w świetle postanowień zawartych w art. 23 ustawy o pdof w każdym przypadku:- wynagrodzenia i inne przychody z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy - podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie dokonania faktycznej ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji (art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof),- składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez podatnika jako płatnika tych składek - podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie dokonania ich zapłaty (art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o pdof),- składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie dokonania ich zapłaty (art. 23 ust. 3d ustawy o pdof). Od 01.01.2007r. ustawa o pdof definiuje również dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów.Ustawodawca zróżnicował pojęcie daty poniesienia kosztu uzyskania przychodów dla podatników:- prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof),- prowadzących księgi handlowe (art. 22 ust. 5d ustawy o pdof). W myśl art. 22 ust. 6b ustawy o pdof za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.Z przepisu tego wynika, że dotyczy on podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową.Ponieważ jednak ustawodawca nie określił innej definicji dnia uzyskania przychodów to art. 22 ust. 6b ustawy ma zastosowanie do wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475; ostatnia zmiana Dz. U. z 2007r. Nr 36, poz. 229) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi mogą być m.in. faktury VAT, rachunki, dokumenty celne i inne dokumenty wymienione w § 12 ust. 3, § 13, § 14 i § 16 rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powyższe tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przypadkach wskazanych w przytoczonych przykładach tj. wysyłanych pocztą faktur za media (gaz, telefon, woda) i obsługę terminala za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów należy uznać dzień wystawienia faktury lub innego dowodu potwierdzającego zobowiązanie podatnika do dokonania wydatku. Zatem Pana stanowisko zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim informuje, że przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa) wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b §2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj