Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu
NS-PP/4407-0049/07
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NS-PP/4407-0049/07
Data
2007.02.07



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
limit obrotu
wynajem
wystawienie faktury
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługi wynajmu lokalu na cele nie mieszkaniowe (dochody z tej działalności nie przekraczają w roku 10.000 EURO) jest zwolniony z podatku od towarów i usług i czy mogę wystawiać faktury?


DECYZJA

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm). Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpatrzeniu zażalenia Pana Andrzeja (pismo z dnia 4 stycznia 2007r.) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 12 grudnia 2006r. Nr PP.443/37/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług odmawia zmiany tego postanowienia.

UZASADNIENIE

Pan Andrzej pismem z dnia 8 listopada 2006r. uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2006r. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów określających zasady korzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług określonego przepisami art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).
We wniosku tym podał, że świadczy usługi wynajmu lokalu na cele nie mieszkaniowe i, że Jego dochody z tej działalności nie przekraczają w roku 10.000 EURO. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Pan Andrzej podał, że uważa, iż jest zwolniony z podatku od towarów i usług i, że chciałby wystawiać faktury.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. po rozpatrzeniu wniosku wydał postanowienie z dnia 12 grudnia 2006r. Nr PP.443/37/06, w którym stwierdził, że stanowisko Pana Andrzeja zawarte w Jego wniosku jest nie prawidłowe, ponieważ faktury VAT mogą wystawiać tylko zarejestrowani podatnicy podatku od towarów i usług. W postanowieniu tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. stwierdził, że Pan Andrzej mógłby korzystać ze zwolnienia określonego ww przepisami, ponieważ jego obroty w żadnym roku nie przekroczyły kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO.
Na postanowienie to Pan Andrzej wniósł zażalenie pismem z dnia 4 stycznia 2007r. W piśmie tym podał, że w artykule Gazety Prawnej, którego kopię załączył wyraźnie przedstawiono fakt zwolnienia od opłacania podatku VAT uzależniając zwolnienie od progu obrotów 10.000 EURO. Urząd Skarbowy w L. chce żeby nie wystawiał faktur VAT, a On chce działać zgodnie z prawem i wystawiać takie faktury.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie rozpatrując zażalenie na wymienione postanowienie nie stwierdził nieprawidłowości uzasadniających Jego zmianę. W powołanym przez Podatnika artykule z Gazety Prawnej nr 57 z dnia 22 marca 2005r. pt. „Kiedy płacimy VAT od najmu" nie jest omówiona kwestia prawa do wystawiania faktur VAT przez osoby zwolnione z podatku od towarów i usług. Podane w tym artykule stanowisko, że wartością sprzedaży opodatkowanej uprawniającą do zwolnienia z podatku od towarów i usług jest sprzedaż odpowiadająca równowartości 10.000 EURO nie jest kwestionowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w L.
Zaprezentowany w zaskarżonym postanowieniu pogląd, że osoby nie będące czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług nie mogą wystawiać faktur VAT jest zgodny z przepisami powołanymi w tym postanowieniu. Brak prawa do wystawiania faktur VAT przez osoby nie będące podatnikami podatku od towarów i usług nie oznacza, że osoby te nie mogą być solidnymi podatnikami i dokumentować dowodami wszystkie uzyskane przychody. Art. 87 ust 1 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi bowiem, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, to podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.Dla informacji Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie podaje że z art. 108 § 1 wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku, gdy osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, to jest obowiązana do jego zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj