Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-14/07/TS
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-14/07/TS
Data
2007.05.10



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura korygująca
kasa rejestrująca
podatek należny


Pytanie podatnika
dot. momentu wystawienia faktury korygujacej plantatorom , którzy są czynnymi podatnikami VAT, bądż rolnikami ryczałtowymi i ujecia jej w deklaracji VAT-7


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie -biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest produkcja cukru. W związku z prowadzeniem działalności w powyższym zakresie Spółka zawiera z dostawcami buraków cukrowych umowy kontraktacji. Dostawcami buraków cukrowych są zarówno rolnicy ryczałtowi, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy VAT, jak i rolnicy będący czynnymi podatnikami VAT. Na rzecz swoich dostawców Strona świadczy usługi dotyczące dostawy surowca i wysłodków. Świadczenie usług na rzecz rolników będących podatnikami VAT jest dokumentowane przez Stronę poprzez wystawianie faktury sprzedaży VAT. Natomiast świadczenie usług na rzecz rolników ryczałtowych jest ewidencjonowane przy użyciu kas fiskalnych. Zasady ustalania ceny usług są regulowane w umowie kontraktacji podpisywanej z plantatorami. Zgodnie z powyższą umową cena usług wynosi 2,50 Euro za każdą tonę buraków i wysłodków. Dla celów przeliczenia wartości usług na PLN Strona stosuje zasady właściwe dla przeliczania na PLN ceny buraków cukrowych nabywanych od rolników. Kwota należności rolników jest przeliczana na PLN wg kursu ustalonego przez Komisję Branżową. Następnie, kwota należności za buraki jest odpowiednio korygowana w górę lub w dół w momencie ogłoszenia przez Komisję Europejską oficjalnego kursu EURO obowiązującego w rozliczeniach z rolnikami w danej kampanii cukrowniczej. Kurs ten jest ogłaszany w ciągu miesiąca następującego po zakończeniu danego roku gospodarczego i ma zastosowanie do transakcji zawartych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przed datą jego ogłoszenia.

Strona stoi na stanowisku, iż w przypadku wystawianych przez nią faktur korygujących plantatorom będącym czynnymi podatnikami VAT zmniejszających kwotę podatku VAT należnego, ma prawo do obniżenia kwoty podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma od plantatora potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Natomiast w przypadku wystawienia faktury korygującej, zwiększającej kwotę podatku VAT należnego, Strona jest zdania, aby korektę wykazywać w okresie, w którym powstała przyczyna korekty, tj. w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym opublikowane zostało rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące oficjalnego kursu EURO obowiązującego w rozliczeniach z rolnikami w danej kampanii cukrowniczej. Natomiast w przypadku wystawiania faktur korygujących w rozliczeniach z rolnikami ryczałtowymi Strona stoi na stanowisku, iż ma prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego wykazanego za pomocą kas fiskalnych w okresie, w którym dokonała zwrotu rolnikom nadpłaconych kwot dotyczących należności za usługi świadczone przez Spółkę. Ponadto wnioskodawca uważa, iż w przypadku dokonywania zwiększeń podatku należnego zaewidencjonowanego przy użyciu kas fiskalnych, korekta tego podatku powinna być dokonana, w okresie, w którym powstała przyczyna korekty, tj. w miesiącu, w którym opublikowane zostało rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące oficjalnego kursu EURO obowiązującego w rozliczeniach z rolnikami w danej kampanii cukrowniczej.

Podatnik oświadczył również, że w sprawie, której dotyczy złożony wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym

Podatnik oświadczył również, że w sprawie, której dotyczy złożony wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym

Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, póz. 798 ze zm.) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz.535 ze zm.) - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. l ustawy.

Zgodnie z § 17 ust l rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepisy podatkowe nie określają wprost, co do zasady rozliczania faktury korygującej w przypadku podwyższenia ceny. W tej materii ukształtowała się jednak jednolita praktyka podatkowa. Jeżeli faktura korygująca jest wystawiona w celu naprawienia błędu, sprzedawca powinien ująć rozliczenie VAT z takiej faktury w rozliczeniu za miesiąc, w którym była wystawiona pierwotna faktura, składając również korekty deklaracji VAT-7 (YAT-7K). W związku z tym zmianie ulegną również dane zawarte w rejestrze sprzedaży za dany okres rozliczeniowy. Pierwotna faktura nieprawidłowo wskazywała bowiem stan faktyczny, który zaistniał już w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Gdy natomiast przyczyny korekty nastąpiły już po pierwotnej sprzedaży, taką fakturę należy rozliczyć na bieżąco. Oznacza to obowiązek rozliczenia na bieżąco w rejestrze sprzedaży i deklaracji YAT-7 (YAT-7K).

Stwierdzić należy, iż obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości korygowania paragonów fiskalnych, tak jak to czynią w przypadku faktur. Brak regulacji prawnych nie może jednak pozbawić podatnika możliwości korekt, co byłoby sprzeczne z podstawowym obowiązkiem każdego podatnika, dotyczącym rzetelnego prowadzenia ewidencji podatkowych, odzwierciedlających rzeczywiste operacje gospodarcze.

Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt. Powyższy przepis pozwala więc na pomniejszenia uzyskanego obrotu między innymi o kwoty odpowiadające wartości zwróconych kwot nienależnych.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny Strona ma prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego wykazanego za pomocą kas fiskalnych w okresie, w którym dokonała zwrotu rolnikom nadpłaconych kwot należności. Natomiast w przypadku dokonywaniazwiększeń podatku należnego zaewidencjonowanego przy użyciu kas fiskalnych korekta może być dokonywana w okresie, w którym powstała przyczyna korekty tj. w miesiącu, w którym opublikowane zostało rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące oficjalnego kursu EURO obowiązującego w rozliczeniach z rolnikami w danej kampanii cukrowniczej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stany faktycznego przedstawionego we wniosku oraz prawnego obowiązującego w momencie wydania interpretacji.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art 14b § l i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 14a § 4 w zw. z art.236 § 2 pkt l ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj