Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/3/07
z 13 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/3/07
Data
2007.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
samochód ciężarowy
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji możliwe jest skorzystanie przez podatnika z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego ?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2007r. (data wpływu do urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie skorzystania przez podatnika z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko - za prawidłowe.

W dniu 05.01.2007r.do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii skorzystania przez podatnika z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego.

Z pisma Pana wynika, iż nabył Pan podwozie samochodu ciężarowego w dniu 29.12.2006 roku (faktura VAT). Pojazd ten jest niekompletny i niezdatny do użytku. Fakt ten wynika z otrzymanego wyciągu ze świadectwa homologacji dla pojazdów niekompletnych. W związku z powyższym pojazd ten nie może być zarejestrowany bez dalszych czynności homologacyjnych. Zlecił Pan firmie wykonanie zabudowy w/w pojazdu skrzynią ładunkową. Na dzień 05.01.2007r. firma nie przekazała Panu pojazdu, a zatem nie jest możliwe korzystanie z niego.

Zgodnie z treścią art. 22k ust.7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązujących przepisów podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Na podstawie art. 22a ust.1 cytowanej ustawy, amortyzacji podlegają kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środek trwały.

W związku powyższym, iż na dzień 05.01.2007r. nie jest Pan w posiadaniu w/w środka trwałego ze względu na jego niekompletność, możliwe jest skorzystanie z jednorazowej amortyzacji w 2007 roku.

Tym samym stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj