Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
1446/PP/443/9/06/IT/07
z 22 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1446/PP/443/9/06/IT/07
Data
2007.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
najem
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących wynajmowanego lokalu na cele działalności gospodarczej.


We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. W dniu 27.12.2006r. przystąpił jako wspólnik do spółki cywilnej, w której posiada 50 % udziałów. Siedziba spółki będzie mieścić się w lokalu mieszkalnym, stanowiącym własność prywatną podatnika. Umowa najmu została podpisana przez podatnika w dniu 27.12.2006r., a udostępnienie lokalu nastąpiło z dniem 10.01.2007r. Przedmiotowy lokal wynajmowany jest w całości, a podatnik nie zamieszkuje w tym lokalu. Przychód z najmu będzie obejmował łącznie tzw. odstępne oraz opłaty eksploatacyjne związane z lokalem, tj. czynsz płacony do spółdzielni mieszkaniowej, opłaty za media. Ponadto podatnik poinformował, iż z umowy najmu wynika, że do ponoszenia w/w opłat zobligowany jest wynajmujący ( właściciel lokalu ).

Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast najem nie jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika.

Jednocześnie we wniosku podatnik zawarł własne stanowisko w sprawie, a mianowicie :

Zdaniem podatnika od zakupów dotyczących wynajmowanego lokalu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, mimo iż najem nie jest przedmiotem jego działalności.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów w tym zakresie – organ podatkowy uznał, że w opisanej sytuacji ma zastosowanie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik uzyskuje przychody z działalności gospodarczej i z tytułu najmu lokalu przeznaczonego na cele działalności gospodarczej. Przedmiotowy lokal wynajmowany jest w całości. Przychód z najmu będzie obejmował łącznie tzw. odstępne oraz opłaty eksploatacyjne związane z lokalem, tj. czynsz płacony do spółdzielni mieszkaniowej, opłaty za media. Z wyjaśnienia podatnika wynika, iż do ponoszenia w/w opłat zobligowany jest wynajmujący ( właściciel lokalu ).

Z treści przepisu art. 86 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podatnik wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług - świadczy usługę najmu lokalu wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej. Zatem ma prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego w zakresie w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz mogą byś zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity : Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ). Stosownie bowiem do art. 88 ust. 1 pkt 2 wym. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż najem lokalu jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem w świetle art. 15 ust. 2 w/w ustawy, działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Reasumując organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku – że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących wynajmowanego lokalu - jest prawidłowe.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj