Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-132/2006/LŚ
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-132/2006/LŚ
Data
2006.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły sądowy
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wnioskodawca wykonuje jako biegły sądowy ekspertyzy kryminalistyczne na zlecenie organów procesowych t.j. sądów, prokuratur, policji, biur kryminalistycznych. W związku z powyższym wnioskodawca pyta czy wynagrodzenie otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji biegłego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik stoi na stanowisku, że w/w czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej. Ponadto wnioskodawca oświadczył, że za efekty pracy (wynik ekspertyzy) odpowiedzialność ponosi wyłącznie on sam oraz, że czynności biegłego, według podatnika, nie są doradztwem a jedynie polegają na stwierdzeniu zaistnienia obiektywnego faktu.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Ponadto na podstawie art.15 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności – ust.1. W myśl ustępu drugiego w/w artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. – ust.2. Natomiast zgodnie z treścią art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:warunków wykonywania tych czynności,wynagrodzenia,odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności.

W konkluzji należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie uznanie lub nie uznanie wnioskodawcy za podatnika podatku VAT uzależnione będzie od łącznego spełnienia wymienionych wyżej ustawowych kryteriów.

Analizując przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny należy zauważyć, iż przychody uzyskiwane przez biegłego sądowego są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opinia wydana przez biegłego jest dowodem w postępowaniu prowadzonym przez organ procesowy. Organ ten oznacza przedmiot i zakres oraz termin wykonania ekspertyzy (art. 194 pkt 2 i 3 kodeksu postępowania karnego) zatem stosunek prawny łączący zlecającego czynności (organ) oraz zleceniobiorcę (biegły) obejmuje określenie warunków wykonania czynności. Ponadto o wysokości wynagrodzenia z tytułu wykonanej ekspertyzy decyduje organ procesowy (na podstawie art. 10 ust. 1 Dekretu z dnia 26 października 1950r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym). Tym samym należy uznać, iż także przesłanka określenia warunków wynagrodzenia jest spełniona.Natomiast w zakresie przesłanki dotyczącej określenia odpowiedzialności zlecającego czynności należy stwierdzić, iż organ procesowy nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za działania biegłego sądowego. Powyższe jest zgodne z interpretacją Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2005r. Nr PP3-812-130/2005/AK/864, w której stwierdzono, iż czynności wykonywane na zlecenie sądu przez adwokatów, biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych, nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę.

W świetle powyższego i zgodnie z interpretacją udzieloną przez Ministra Finansów stwierdza się, że między biegłym sądowym a organem procesowym brak jest powiązania, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, zakładającego istnienie stosunku prawnego, pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Uznaje się zatem, iż czynności wykonywane przez biegłego sądowego zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj