Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-102/06
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-102/06
Data
2007.02.19



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
likwidacja
spółdzielnie
zwolnienia przedmiotowe
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokonania podziału pozostałego majątku po likwidowanej spółdzielni, członkowie spółdzielni powinni zapłacić podatek dochodowy?


W dniu 21.11.2006r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Płatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, będący spółdzielnią pracy, zawarł z innym podmiotem umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie której objął w nowo powstałej spółce mniejszościowy kapitał. Po rejestracji spółki, strony postanowiły zwiększyć kapitał, do którego Spółdzielnia wniesie w formie aportu nieruchomości oraz sprzęt, zaś partner gotówkę – przy czym nie zostaną zmienione proporcje udziałów.

Następnie w Spółdzielni rozpocznie się proces likwidacji, który ostatecznie zakończy się podziałem majątku pozostałego po Jej likwidacji. Majątkiem tym, będą udziały w nowo powstałej spółce i będą one przekazywane na rzecz członków Spółdzielni tytułem zwrotu udziałów członkowskich.

W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca wskazuje, iż trudno dać jest jednoznaczną odpowiedź, czy wartość zwracanych członkom udziałów w spółce z o.o., przewyższa wysokość wniesionych udziałów do Spółdzielni, zwłaszcza że dotyczy to zdarzenia przyszłego, a więc niepewnego.

Wnioskodawca zakłada, że wartość udziałów w spółce, jakie otrzymają członkowie Spółdzielni, przewyższać będzie wysokość wniesionych udziałów do Spółdzielni.

W związku z powyższym, Wnioskodawca, zwrócił się z zapytaniem, czy w przypadku dokonania podziału pozostałego majątku po likwidowanej spółdzielni, członkowie spółdzielni powinni zapłacić podatek dochodowy?

W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji podziału pozostałego majątku po likwidowanej spółdzielni, Jej członkowie nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych. Przekazanie im tego majątku nie ma charakteru przysporzenia, a jest wyłącznie przekazaniem tego co im się faktycznie należy. O ile zaś nie ma przysporzenia to, zdaniem Wnioskodawcy, odpada również podstawa dla zastosowania przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z drugiej strony, nawet przy założeniu, że w/w przepisy ustawy mają zastosowanie w tym konkretnym przypadku, to podkreślenia wymaga fakt, iż przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przewiduje zwolnienie z opodatkowania nominalnej wartości udziałów w spółce mającej osobowość prawną, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W konsekwencji, niezależnie od przyjętego rozwiązania, w opinii Wnioskodawcy, nasuwa się jeden wniosek, tj. w przypadku dokonania podziału pozostałego majątku po likwidowanej spółdzielni, członkowie spółdzielni nie płacą podatku dochodowego.


Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, co następuje:


Zgodnie z przepisem art. 125 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), z kwot pozostałych po spłaceniu wszystkich należności i po złożeniu do depozytu sądowego sum całkowicie zabezpieczających należności sporne lub niewymagalne dokonuje się stosunkowej wypłaty udziałów. Wypłaty tej nie można dokonać przed upływem 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wzywającego wierzycieli.

Jak wynika z przywołanych powyżej przepisów, na spółdzielni, w związku z procesem likwidacji ciąży ustawowy obowiązek uregulowania wszystkich należności finansowych jakie posiada, a następnie wypłacenia swym członkom udziałów. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wypłata udziałów członkom Spółdzielni, zostanie dokonana w drodze przekazania im udziałów w spółce z o.o.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c, oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 10 ust. 1 ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

W myśl zaś art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej, od uzyskanych dochodów (przychodów), z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 4 ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów uznać należy, iż przychód członka spółdzielni z tytułu zwrotu wkładów w spółdzielni, stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy, podlegający opodatkowaniu stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Organ podatkowy pragnie wskazać, iż zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W związku z przytoczonym powyżej przepisem art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy, istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy zaktualizują się obowiązki płatnicze Wnioskodawcy z tytułu otrzymania przez członków Spółdzielni zwrotu wkładu członkowskiego, ma ustalenie, w jakim stosunku pozostaje wartość przekazywanych członkom spółdzielni udziałów w spółce z o.o. (stanowiących zwrot wkładów członkowskich) do wartości wniesionych przez nich wkładów.

Jak deklaruje Wnioskodawca, wartość udziałów w spółce z o.o. przyznawanych członkom spółdzielni, przewyższać będzie wartość wkładów wniesionych do Spółdzielni.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonego powyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy, należy stwierdzić, iż przychody otrzymane z tytułu zwrotu wkładów w spółdzielni są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych w części odpowiadającej wartości wniesionego do spółdzielni wkładu. Natomiast ewentualna dodatnia różnica (nadwyżka), pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze zwrotem wkładów w spółdzielni, a wartością wniesionego wkładu, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy pragnie również wskazać, iż w przedstawionym stanie faktycznym, nie znajdzie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiący, iż wolne od podatku dochodowego są: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni – objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż to nie członek spółdzielni (jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych), wniósł wkład niepieniężny do spółki z o.o., lecz dokonała tego sama Spółdzielnia.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj