Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415-61/06/EK
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415-61/06/EK
Data
2007.02.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nauka języka
pomoce naukowe


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmów i nagrań wideo, co wiąże się z koniecznością korzystania z prasy branżowej i programów komputerowych w języku angielskim. Ponadto, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, współpracuję z kontrahentami zagranicznymi. W związku z powyższym, moje pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na kurs języka angielskiego oraz zakupu pomocy naukowych do nauki tego języka. W mojej opinii, mam do tego prawo, bowiem w/w wydatki wpłynąna wysokość uzyskiwanych przychodów z działalności gospodarczej.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pani wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte we wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmów i nagrań wideo, co wiąże się z koniecznością korzystania z prasy branżowej i programów komputerowych w języku angielskim. Ponadto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, współpracuje Pani z kontrahentami zagranicznymi. W Pani opinii, wydatki poniesione na kurs języka angielskiego i zakup pomocy naukowych do nauki tego języka, wpłyną na wysokość uzyskiwanych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem stanowią koszt uzyskania przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:- art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm. ).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby okreslony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:- poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;- wydatek jest poniesiony w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;- wydatek nie został zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionego w art. 23 w/w ustawy.

Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej jest więc istnienie związku owego wydatku z przychodami podatnika. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów, obciąża podatnika. Szeroko pojęte wydatki związane ze zdobywaniem wiedzy i wykształcenia można rozgraniczyć na dwie grupy, to jest wydatki związane z:- podnoszeniem kwalifikacji zawodowych;- kształceniem. Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami podnoszenia kwalifikacji, w tym w formie studiów podyplomowych i kursów, w ramach których podatnik nabywa wiedzę i umiejętności niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Drugą grupę wydatków obejmują wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia - wydatki te mają co do zasady charakter osobisty.

We wniosku wskazała Pani, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje z kontrahentami zagranicznymi, jak również, że znajomość języka angielskiego ułatwi korzystanie z programów komputerowych oraz pism fachowych, co będzie miało wpływ na osiąganie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę, że wydatki związane z nauką języka angielskiego mają na celu zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, a także iż wydatki tego rodzaju nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż będą one stanowiły koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj