Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-47/06
z 15 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-47/06
Data
2006.12.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
budowa budynków
odsetki od kredytu
pozwolenie na budowę
spłata kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego uzyskanego na zakup budynku mieszkalnego w trakcie budowy podlegają odliczeniu od dochodu ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko Państwa zawarte we wniosku z dnia 07.11.2006r., uzupełnionym w dniu 15.11.2006r. jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 07.11.2006r. zwrócili się Państwo o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Państwa indywidualnej sprawie. W złożonym wniosku nie dokonali Państwo opisu stanu faktycznego w sposób precyzyjny i nie przedstawili własnego stanowiska w sprawie, wskazując jedynie, że w dniu 17.05.2006r. zakupili Państwo dom w trakcie budowy, na zakup którego uzyskali kredyt hipoteczny, a w dniu 09.10.2006r. uzyskali pozwolenie na jego użytkowanie, ponieważ jako inwestorzy byli Państwo zobligowani do dokonania odbioru technicznego.

W tym stanie faktycznym zwrócili się Państwo z zapytaniem, czy wydatki poniesione na spłatę odsetek od w/w kredytu będą mogli Państwo odliczyć od dochodu.

Opisany powyżej stan faktyczny doprecyzowali Państwo w dniu 15.11.2006r., dołączając również kserokopie dokumentów, po analizie których ustalono, że zawartą w formie aktu notarialnego umową sprzedaży oraz oświadczeniem o ustanowieniu hipoteki, w dniu 17.05.2006r. zakupili Państwo nieruchomość, na której znajdował się murowany budynek mieszkalny, jednopiętrowy z użytkowym poddaszem, typu segment, częściowo wykończony, bez odbioru technicznego.
Poprzedni właściciel w dniu 09.07.1987r. uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę w/w budynku.
W związku ze stwierdzeniem, że w trakcie budowy w/w budynku dokonano istotnych odstępstw od zatwierdzonego w/w decyzją projektu, w dniu 10.08.2006r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą Państwu przedłożenie projektu budowlanego zamiennego.
Jednocześnie Prezydent Miasta z uwagi na stwierdzone istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego i warunków pozwolenia na budowę bez wymaganej prawem decyzji o zmianie pozwolenia na budowę uchylił w dniu 11.09.2006r. decyzję z dnia 09.07.1987r. o pozwoleniu na budowę.
Następnie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanegodecyzją z dnia 20.09.2006r. zatwierdził Państwu projekt budowlany zamienny budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, położonego na terenie przedmiotowej nieruchomości, a następnie decyzją z dnia 09.10.2006r. udzielił pozwolenia na użytkowanie opisanego powyżej budynku.
W 2006r. uzyskali Państwo od podmiotu uprawnionego na podstawie przepisów prawa bankowego kredyt hipoteczny.
Z części II § 2 załączonej kserokopii umowy kredytu zawartej w dniu 25.04.2006r.r. z Bankiem wynika, że kredyt został udzielony Państwu na zakup w/w domu jednorodzinnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łodź-Polesie po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Z dniem 01.01.2002r. weszły w życie wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 21.11.2001r. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepisy art. 26b) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wprowadzające ulgę podatkową w postaci możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika. Ulga ta potocznie nazywa się ulgą na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego.

Z dniem 01.01.2004r. przepisy w/w art. 26b), regulującego korzystanie z ulgi odsetkowej uległy znowelizowaniu (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956).

Zgodnie z treścią art. 26b) ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Ponadto w myśl art. 26b) ust. 2 pkt 1, 2 i pkt 4 lit.a) ustawy odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika, stosuje się jeżeli kredyt (pożyczka) był udzielony po dniu 01.01.2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego (...), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1, a przypadku inwestycji wymienionej w ust. 1 związanej z budową budynku mieszkalnego albo związanej z nadbudową lub rozbudową budynku mieszkalnego (...) - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne (...), i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

Jednocześnie należy zauważyć, że ustawa nie nakazuje, aby inwestycja była prowadzona przez tego samego podatnika, może to być kontynuacja budowy nabytej od poprzedniego inwestora.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dokonali Państwo zakupu domu mieszkalnego, który nie posiadał odbioru technicznego, a nabycia dokonano od osób, które nie wybudowały tego budynku w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.
Analiza załączonych w sprawie kserokopii dokumentów wskazuje, że decyzja o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego, znajdującego się na w/w nieruchomości, wydana w 1987r. na poprzednich właścicieli, nie została na Państwa przeniesiona.
Stan ten potwierdza dodatkowo informacja wniesiona w dniu 15.11.2006r. jako uzupełnienie własnego stanowiska w sprawie będącej przedmiotem niniejszego postanowienia.
Ponadto inwestycja mieszkaniowa, na którą zaciągnęli Państwo kredyt, związana była z zakupem na rynku wtórnym budynku mieszkalnego, który nie posiadał odbioru technicznego, a zatem dokonali Państwo zakupu nakładów poniesionych na budowę budynku przez poprzedniego inwestora, których nie można utożsamiać z wydatkami poniesionymi przez Państwa na budowę budynku mieszkalnego.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawiony stan faktyczny należy uznać, że spłata odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup domu jednorodzinnego, na użytkowanie którego uzyskali Państwo pozwolenie w dniu 09.10.2006r., nie spełnia przesłanek określonych w art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a) w/w ustawy, bowiem jednym z warunków odliczania od dochodu w/w wydatków jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę budynku.

W tym stanie sprawy należy stwierdzić, że stanowisko Państwa przedstawione w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w 2006r.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmainy lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj