Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-125A/06/BB/ŁK
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-125A/06/BB/ŁK
Data
2006.11.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
użytkowanie wieczyste
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
czy zwrot wykazanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z nabycia zabudowanej nieruchomości , która będzie zaliczona do środków trwałych nastąpi w trybie przewidzianym w art 87 ust 2, tj. w terminie 60 dni, z możliwością złożenia przez Spółkę wniosku o dokonanie zwrotu w terminie 25 dni ( przy założeniu, iż wnioskowana do zwrotu kwota podatku nie przekroczy podatku naliczonego na wartości przedmiotowej nieruchomości oraz, iż spełnione zostaną warunki zawarte w art 87 ust 6 ustawy o VAT).


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa( Dz.U. 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 24.08.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 30.08.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 24.08.2006r. w zakresie pytania dotyczącego zwrotu wykazanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za prawidłowe.


Uzasadnienie


Podatnik zamierza nabyć nieruchomość ( prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem). Przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana przez Podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik wnosi o potwierdzenie, że zwrot wykazanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z nabycia zabudowanej nieruchomości , która będzie zaliczona do środków trwałych nastąpi w trybie przewidzianym w art 87 ust 2, tj. w terminie 60 dni, z możliwością złożenia przez Spółkę wniosku o dokonanie zwrotu w terminie 25 dni ( przy założeniu, iż wnioskowana do zwrotu kwota podatku nie przekroczy podatku naliczonego na wartości przedmiotowej nieruchomości oraz, iż spełnione zostaną warunki zawarte w art 87 ust 6 ustawy o VAT).

W odniesieniu do powyższego organ podatkowy stwierdza, co niżej:

Zgodnie z regulacją art 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
W myśl art. 87 ust. 2 w/w ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.
Stosownie do zapisu art. 87 ust. 3 w/w ustawy, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy uznać, iż zwrot różnicy podatku w wysokości do kwoty ograniczonej wartością (sumą) podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeśli są one zaliczone do środków trwałych nabywcy, następuje w terminie 60 dni od złożenia deklaracji na mocy w/cyt. art 87 ust 2.

Natomiast zgodnie z art 87 ust 6 w/w ustawy, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289),
2) dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota należnego od tych transakcji - przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

Zatem w przypadku:
- rozliczenia przez Podatnika w deklaracji VAT-7 transakcji dotyczącej zakupu nieruchomości zaliczonej przez Podatnika na podstawie przepisów o podatku dochodowym do środków trwałych,
- z deklaracji VAT-7 wynikać będzie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym,
to Podatnik na podstawie w/cyt. przepisów nabędzie prawo do wykazania kwoty zwrotu w terminie 60 dni, a po spełnieniu warunków określonych w art 87 ust 6 w terminie 25 dni.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj