Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-100/2006
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-100/2006
Data
2007.02.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zakupioną w Niemczech koparko-ładowarkę można uznać za maszynę budowlaną oraz czy istnieje obowiązek uiszczenia podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego przedmiotu


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Pana B. M. przedstawione we wniosku z dnia 21.11.2006r. (wpływ 29.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kwestii czy zakupioną w Niemczech koparko-ładowarkę można uznać za maszynę budowlaną oraz czy istnieje obowiązek uiszczenia podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego przedmiotu jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.11.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 06.12.2006r. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Strona złożyła pismo uzupełniające w dniu 14.12.2006r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W rozpatrywanej sprawie przedstawiono następujący stan faktyczny:W dniu 14 listopada 2006r.Wnioskodawca nabył od niemieckiej firmy Baumaschinen - Weindinger Gmbh koparko-ładowarkę New Holland LB 110-4PT. Transakcja ta została udokumentowana rachunkiem nr VK 1893, na którym umieszczone są numery NIP poprzedzone przedrostkiem DE dla sprzedającego oraz PL dla kupującego. Sprzęt ten nie zostanie zarejestrowany. Zakupioną maszynę Strona wprowadzi do ewidencji środków trwałych firmy, maszyna będzie wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej.

Wnioskodawca pyta czy zakupioną w Niemczech koparko-ładowarkę można uznać za maszynę budowlaną oraz czy istnieje obowiązek uiszczenia podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego przedmiotu.

Według stanowiska Wnioskodawcy - koparko-ładowarka jest sprzętem budowlanym i w związku w tym nie rodzi obowiązku zapłaty podatku VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ust. 2 pkt 1 litera a) tego przepisu stanowi, że przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika - z zastrzeżeniem art. 10.

Zatem, o ile maszyna, o której mowa we wniosku została przetransportowana z innego kraju UE do Polski, sprzedawca z Niemiec i nabywca w Polsce są podatnikami VAT oraz jeżeli maszyna nie została nabyta w procedurze marży jako towar używany - transakcję tę należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie. To oznacza, że w deklaracji podatkowej należało wykazać VAT od nabycia według stawki, jaka obowiązywałaby, gdyby maszyna była sprzedana w kraju.

W myśl art. 20 ust. 5 cyt. ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Według ust. 6 tego przepisu w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Dokumentacja wewnątrzwspólnotowego nabycia odbywa się na podstawie wystawionej przez Pana faktury wewnętrznej. Jest ona wystawiana na podstawie otrzymanej od niemieckiego sprzedawcy faktury unijnej. Na gruncie VAT faktura taka przeliczana jest na podstawie przepisów § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W fakturze wewnętrznej należy określić kwotę podatku należnego od nabycia i rozliczyć podatek należny w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Kwota podatku należnego stanowi u nabywcy towarów z krajów Wspólnoty jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu (art. 86 ust. 2 pkt 4, ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

Powyższa regulacja wskazuje na to, iż w istocie podatek od tych transakcji jest dla nabywcy obojętny. Natomiast podatek należny z tytułu tego nabycia towarów nie jest podatkiem faktycznie wpłaconym do budżetu państwa, ale jest kompensowany przez jednoczesne jego odliczenie jako podatku naliczonego

Zatem w rozpatrywanym przypadku będącym wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru ( jeżeli maszyna nie została zakupiona w procedurze marży) podatek należny nie jest faktycznie wpłacany do budżetu państwa, jednak wynika to z regulacji prawnej nabycia wewnątrzwspólnotowego a nie z faktu, iż Strona nabyła maszynę budowlaną. Nadto tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż nie jest organem właściwym w zakresie klasyfikacji sprzętu budowlanego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj