Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/507/152/05
z 9 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/507/152/05
Data
2006.03.09



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura zbiorcza
kurs waluty


Pytanie podatnika
Czy do rozliczenia podstawy opodatkowania można przyjąć kurs EUR z dnia wystawienia faktury, mimo że wyroby gotowe były wysyłane w przeciągu całego miesiąca. Jednocześnie Podatnik wyjaśnił, iż chodzi tu o sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturze zbiorczej wyrażonej w walucie obcej?


W dniu 09.12.2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Ze złożonego wniosku wynika, że zagraniczni klienci Podatnika żądają od niego wystawienia na koniec miesiąca jednej, zbiorczej faktury obejmującej wszystkie dostawy wyrobów gotowych, które miały miejsce na przestrzeni miesiąca. Dostawy do krajów Unii Europejskiej są wysyłane dwa razy w tygodniu na podstawie listu przewozowego, który zawiera następujące dane;
- kod towaru,
- opis towaru,
- jednostki miary,
- ilość.
Do każdej dostawy firma wystawia fakturę sprzedaży.
Ponadto Podatnik wskazał, iż zgodnie z porozumieniami zawartymi z zagranicznymi odbiorcami terminy płatności za wyroby gotowe są ustalone na dzień 25-go następnego miesiąca. Stąd każdego 25-go Podatnik powinien otrzymać zapłatę za towary sprzedane w poprzednim miesiącu.
Wyroby są dostarczane na podstawie zamówień klientów, które są składane w terminie 3 miesięcy przed przewidywaną dostawą. Wyżej wymienione zamówienia mogą być w tym okresie korygowane, zgodnie z potrzebami klientów. W przypadku zaistnienia pilnej potrzeby – nawet na podstawie rozmowy telefonicznej, organizowane są i wysyłane dodatkowe transporty towarów.
Zdaniem wnioskodawcy wystawienie zbiorczej faktury na towary wysyłane w przeciągu miesiąca i zapisanie kwot w jednej pozycji, co wiąże się z rozliczeniem kursu EUR z daty wystawienia faktury nie może być zastosowane, ze względu na to, iż jest ona wystawiona na podstawie listów przewozowych dotyczących każdej dostawy.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
Oceniając stanowisko Podatnika należy wskazać, iż sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, uregulowany został w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 37 ust. 1 powołanego rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Ustęp 2 stanowi, iż w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Natomiast zgodnie z ustępem 3 tego paragrafu, w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Decydującym zatem dla sposobu przeliczenia kwot wykazanych na fakturze w walucie obcej jest termin wystawienia faktury. Szczegółowe zasady wystawiania faktur zawarte zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z § 13 ust. 1 powołanego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15. Z kolei zgodnie z ustępem 2 tego paragrafu w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Powołany przepis § 9 ust. 1 pkt 3 stanowi natomiast, iż podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.
Wskazane przepisy dopuszczają zatem możliwość wystawiania zbiorczej faktury za cały miesiąc, jednakże możliwość taka występuje jedynie w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym. Pojęcie „sprzedaży o charakterze ciągłym” nie zostało jednak zdefiniowane. Przyjmując jednak definicję sprzedaży zawartą w art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, należy wskazać, iż przez sprzedaż rozumie się zarówno dostawę towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, jak i wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Natomiast jeśli chodzi o pojęcie „ciągłości” sprzedaży, pojęcie to należy rozumieć zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc go do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie to wytwarza taki stosunek prawny, który może choć nie musi być oznaczony terminem (dostawa, najem, dzierżawa itp.). Charakter tego stosunku o charakterze ciągłym w ujęciu § 9 ust. 1 pkt 3 cyt. wyżej wymienionego rozporządzenia obejmuje zatem świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia, np. umowa dostawy towarów, umowa najmu, umowa dzierżawy itp. Przy czym charakter świadczonych dostaw należy odnosić do każdego z kontrahentów oddzielnie. Zobowiązanie o charakterze ciągłym powinna cechować cykliczność, a także powtarzalność rozliczeń dokonywanych za poszczególne, określone w umowie okresy.
Ze złożonego wniosku wynika, że Podatnik ma zawarte z zagranicznymi kontrahentami porozumienia, wyroby są dostarczane na podstawie składanych z wyprzedzeniem zamówień klientów, dwa razy w tygodniu, przy czym w przypadku zaistnienia pilnej potrzeby organizowane są i wysyłane dodatkowe transporty towarów. Zgodnie z zawartymi porozumieniami terminy płatności za wyroby gotowe sprzedane w danym miesiącu są ustalone na dzień 25-go następnego miesiąca. Wobec powyższego biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia oraz przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż tego rodzaju współpraca ma charakter sprzedaży ciągłej, o której mowa w przepisie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. Jak wykazano wyżej pod pojęciem sprzedaży mieści się również wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W takim przypadku Podatnik może wystawić zbiorczą fakturę w walucie Euro, dla udokumentowania wszystkich wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dla danego klienta dokonanej w danym miesiącu, oznaczając datę sprzedaży jedynie poprzez wskazanie miesiąca oraz roku dokonania sprzedaży. Fakturę taką wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Jeżeli faktura taka zostanie wystawiona we wskazanym terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na tej fakturze należy przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie siedmiu dni od zakończenia miesiąca, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Jeżeli natomiast sprzedawca na fakturze określi dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży, wówczas fakturę taką powinien on wystawić w terminie 7 dni, od dnia wydania towaru. Analogicznie do faktury wystawionej w terminie należy zastosować kurs waluty ogłoszony na dzień wystawienia faktury, natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie 7 dni, od dnia wydania towaru, należy zastawać kurs ogłoszony na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Podkreślić jednak należy, iż charakter świadczonych dostaw, pod kątem oceny czy mamy do czynienia ze sprzedażą o charakterze ciągłym, należy odnieść do każdego z kontrahentów oddzielnie.
Warto zauważyć, iż regulacje VI Dyrektywy Rady Europy z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) dopuszczają wystawianie faktury zbiorczych, obejmujących szereg dostaw towarów lub usług. Przepis art. 22 (3)(a) VI Dyrektywy stanowi bowiem, iż zgodnie z warunkami określonymi przez Państwa Członkowskie, na terytorium których dostarczane są towary lub świadczone są usługi, dopuszczalne jest sporządzenie zbiorczej faktury obejmującej kilka odrębnych transakcji dotyczących towarów lub usług.
Przepis ten może zatem dotyczyć sytuacji, w której dostawca realizuje kilka dostaw tygodniowo, przy czym wystawia fakturę tylko raz na miesiąc (VI Dyrektywa VAT pod red. K Sachsa, C.H.Beck, Warszawa 2004).
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj