Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/96/2006/AP
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/96/2006/AP
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
środki finansowe
urząd pracy
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów, jeżeli środki na ich zakup pozyskał z Urzędu Pracy w ramach jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20.12.2006r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do czynności opodatkowanych – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.12.2006r. Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Urząd Pracy przyznał Wnioskodawcy jednorazowo środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Za pozyskane środki Podatnik dokonał zakupu towarów bezpośrednio wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Zapytanie:
Czy Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów, jeżeli środki na ich zakup pozyskał z Urzędu Pracy w ramach jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów bezpośrednio wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Działając na podstawie art. 14a 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnoszącego zapytanie – za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Przytoczony powyżej przepis zawiera ograniczenia prawa do odliczania podatku naliczonego wskazując, że prawo to nie przysługuje:
1.przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim nie są one wykorzystywane do czynności opodatkowanych,
2.podmiotom, które nie są podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy,
3.podatnikom świadczącym usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%,
4.podatnikom, o których mowa o w art. 119 ust. 3 ustawy, w przypadku nabywania towarów i usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turystów,
5.w przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża:
•przy nabywaniu towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turystów,
•przy obrocie działami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami,
•przy obrocie złotem inwestycyjnym.
Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Należy przy tym zaznaczyć, że ustawodawca nie zastosował ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego ze względu na sposób pozyskania środków na nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Biorąc pod uwagę zacytowane powyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez stronę Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że prawo do odliczenia podatku naliczonego nie zależy od sposobu pozyskania środków na nabycie towarów czy usług wykorzystywanych przez Podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, brak jest zatem podstaw do kwestionowania prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów.
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj