Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-10/2007
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/2007
Data
2007.03.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
nieodpłatna dostawa towarów
płyta CD


Pytanie podatnika
1. Czy bezpłatna promocja kultury regionu ( rozdawanie płyt CD z materiałem promującym) podlega rejestrowaniu w kasie fiskalnej, tak jak sprzedaż płyt, bez względu na wielkość obrotu,2. Jeśli tak to w jaki sposób ewidencjonować w kasie fiskalnej rozchód bezpłatny,3. Czy w razie konieczności instalacji kasy, ewidencji podlegają również płyty dostarczane mediom,4. Czy ten obowiązek rodzi ewidencjonowanie sprzedaży pozostałych towarów i usług,5. Czy sprzedaż płyt na faktury dla innych instytucji wyklucza konieczność instalowania kasy fiskalnej,6. Kiedy rejestrować bezpłatny rozchód płyt dokonany na targach poza granicami kraju, w przypadku obowiązku rejestracji.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku – Białej uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 22 stycznia 2007 r. w tut. urzędzie został złożony przez Podatnika wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przez sądem administracyjnym. Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny: Wnioskodawca jest instytucją kultury, która w swoim działaniu statutowym ma promocję wartościowych dokonań i inicjatyw kulturalnych, do której jest przede wszystkim powołana. Obrót Podatnika ze sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług, sięga rocznie zaledwie kilka tysięcy złotych.

Wnioskodawca zamierza wyprodukować w ramach swojej działalności statutowej płyty CD (w części dotowane ze środków unijnych). Płyty, stanowiące promocję kultury ludowej naszego regionu, będą rozdawane na targach turystycznych, do prasy oraz mediów. Większość będzie rozdawana na targach poza granicami kraju.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniami:

  • czy bezpłatna promocja kultury regionu (rozdawanie płyt CD z materiałem promującym) podlega rejestrowaniu w kasie fiskalnej, tak jak sprzedaż płyt, bez względu na wielkość obrotu,
  • Jeśli tak to w jaki sposób ewidencjonować w kasie fiskalnej rozchód bezpłatny,
  • czy w razie konieczności instalacji kasy, ewidencji podlegają również płyty dostarczane mediom,
  • czy ten obowiązek rodzi ewidencjonowanie sprzedaży pozostałych towarów i usług,
  • czy sprzedaż płyt na faktury dla innych instytucji wyklucza konieczność instalowania kasy fiskalnej,
  • kiedy rejestrować bezpłatny rozchód płyt dokonany na targach poza granicami kraju, w przypadku obowiązku rejestracji.

Zdaniem Podatnika, § 4 pkt 7 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących dotyczy jedynie działalności handlowej związanej z przychodem. Nie stanowi podstawy do stosowania dla samego rozchodu, będącego w tym szczególnym przypadku, formą realizacji głównego zadania instytucji kultury, jakim jest rozpowszechnianie kultury i to bezpłatnie. Nie stanowi takiej konieczności również fakturowana sprzedaż w przyszłości płyt CD dla innych instytucji.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ustawodawca w art. 2 pkt 22 wskazał, iż przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z odpłatną dostawą towarów zostały zrównane czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Stosownie do tego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2, 3 oraz § 3a, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów:

  • do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego;
  • przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia;
  • przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami;,/li>
  • przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3);
  • przy dostawie:
  1. sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32),
  2. sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego, (ex PKWiU 33.40.3);
  • przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy;
  • przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Również nie będzie miał tutaj zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nieodpłatne przekazanie przez Podatnika płyt CD z materiałem promującym kulturę regionu mieści się w zakresie jego działalności statutowej, czyli jest związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Zatem nie mamy do czynienia ze sprzedażą, w rozumieniu art. 2 pkt 22, a więc również nie będzie obowiązywał art. 111 ust. 1 ustawy, obligujący podatników do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.

Reasumując w przedstawionym zakresie bezpłatny rozchód płyt CD (w tym mediom) z materiałem promującym kulturę ludową regionu nie podlega rejestrowaniu za pomocą kasy fiskalnej.

Także w przypadku sprzedaży przedmiotowych płyt, dokumentowanej fakturą, podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą (w tym mediom), z wyłączeniem rolników ryczałtowych, nie ma zastosowania cyt. art. 111 ust. 1 - sprzedaż taka również nie podlega rejestrowaniu za pomocą kasy fiskalnej.

Natomiast sprzedaż i świadczenie usług przez podatnika na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w pozostałym zakresie niż sprzedaż przedmiotowych płyt ( zgodnie z oświadczeniem Podatnika obrót z tego tytułu osiąga rocznie kilka tysięcy złotych) będą zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej w oparciu o § 2, 3 oraz 3a rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, o ile nie będzie to działalność wymieniona w § 4 cytowanego rozporządzenia.

Należy natomiast zaznaczyć, iż w przypadku bezpłatnego rozdawania płyt CD poza terytorium kraju zastosowanie będą miały regulacje obowiązujące w danym kraju, na terytorium, którego będzie wykonywana ta czynność.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku należy uznać za prawidłowe. Zatem należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj