Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-81/06
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-81/06
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
akt notarialny
lokal mieszkalny
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji, polegającej na zakupie lokalu mieszkalnego, przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego o przeniesieniu własności tego lokalu?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 03.08.2005r. Podatniczka zawarła umowę z Przedsiębiorstwem Inwestycyjnym na zakup mieszkania. Dnia 26.08.2005r. Podatniczka zawarła umowę kredytu „własny kąt hipoteczny” z PKO BP S.A. Od dnia 22.09.2005r. spłaca odsetki od ww. kredytu.

Podatnik jest w posiadaniu następujących dokumentów:

- umowy z Przedsiębiorstwem Inwestycyjnym na zakup mieszkania,

- umowy kredytu „własny kąt hipoteczny” z PKO BP S.A.,

- faktury VAT wyst. przez Przedsiębiorstwo Inwestycyjne, potwierdzającej zakup mieszkania,

- protokołu udostępnienia mieszkania.

Przeniesienie własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego nie nastąpiło.

Zdaniem Podatnika ww. dokumenty oraz dowody spłaty kredytu wraz z odsetkami są wystarczające do skorzystania z odliczenia poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b) cytowanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., stanowi, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r. , a ponadto w przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 – została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Z powyższego wynika, że w przypadku zakupu nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego jednym z warunków skorzystania z ulgi jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności tego lokalu.

W świetle powyższego odsetki od kredytu będzie można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2006r. pod warunkiem, że do końca 2006r. zostało przeniesione na Podatniczkę prawo własności lokalu mieszkalnego na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zatem stanowisko Podatniczki, iż dokumenty, które posiada są wystarczające do skorzystania z odliczenia z tytułu ulgi na spłatę odsetek od kredytu na zakup mieszkania, jest nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj