Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-7/06/47768
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-7/06/47768
Data
2006.06.14



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od wartości dodanej
przychody należne
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Kwestia zaliczenia przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w Polsce kwoty podatku od wartości dodanej należnej z tytułu dostawy na terenie danego państwa Unii Europejsiej z tytułu dostawy na terenie danego państwa Unii Europejskiej, a także zwróconej w tym państwie nadzwyżki podatku od wartości dodanej naliczonego nad należnym oraz kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego podatku od wartości dodanej w danym państwie Unii Europejsiej.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 28.03.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 3.04.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych uzupełnionego pismem z dnia 22.05.2006 r. (data wpływu 29.05.2006 r.) stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w kilku krajach Unii Europejskiej, w których posiada magazyny i prowadzi z nich sprzedaż towarów produkowanych przez podatnika. Podatnik nie prowadzi w tych krajach działalności w formie zakładu, w rozumieniu właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatnik składając deklaracje podatku od wartości dodanej w tych krajach płaci podatek należny lub otrzymuje zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, tam gdzie przepisy podatkowe pozwalają stosować mechanizm „revers charge” tzn. wówczas gdy prawo podatkowe danego państwa przewiduje, że podatek od wartości dodanej z tytułu sprzedaży na terytorium danego państwa może rozliczyć nabywca towarów.

Zapytanie Spółki dotyczy kwestii, czy przychodem podatkowym w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w Polsce oprócz kwoty netto otrzymanej z tytułu sprzedaży towarów na terenie danego państwa Unii Europejskiej jest także kwota podatku od wartości dodanej należna z tytułu dostawy na terenie danego państwa Unii Europejskiej i czy zapłata podatku od wartości dodanej w danym państwie stanowi koszt uzyskania przychodu dla podatnika w dacie zapłaty? Czy zwrot nadwyżki podatku od wartości dodanej naliczonego nad należnym stanowi przychód podatkowy dla podatnika w dacie otrzymania zwrotu podatku? Zdaniem podatnika przychodem podatkowym w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w Polsce nie jest kwota podatku od wartości dodanej należna z tytułu dostawy na terenie danego państwa Unii Europejskiej oraz nie jest przychodem zwrot kwoty nadwyżki podatku od wartości dodanej naliczonego nad należnym, natomiast należny podatek od wartości dodanej zapłacony w danym państwie nie jest kosztem uzyskania przychodów.

Ze względu na jednolity charakter poruszonych we wniosku kwestii odpowiedź na zapytanie Spółki zawarta została w jednym postanowieniu.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, a także zwróconej na podstawie odrębnych przepisów różnicy podatku od towarów i usług. Z kolei, jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się podatku od towarów i usług, z wyjątkami określonym w dalszej części przepisu. Podatek od towarów i usług uregulowany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest odpowiednikiem podatku od wartości dodanej obowiązującego w innych krajach Unii Europejskiej. Podmiot będący zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług nie mający na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ma możliwość odzyskania zapłaconego tam przy nabyciu towarów i usług podatku według zasad określonych przepisami o podatku od wartości dodanej. Z uwagi na tożsamość tych podatków pośrednich i ich neutralny charakter podatek od wartości dodanej winien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, co podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium RP. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 3 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Można więc przyjąć, mimo braku stosownego odesłania zawartego w ww. ustawie, że powołane wyżej uregulowania zawarte w przepisach art. 12 i 16 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych dotyczą również podatku od wartości dodanej obowiązującego na terenie innych państw Unii Europejskiej. A zatem zgodnie ze stanowiskiem Spółki przychodem w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w rozliczeniu podatku nie jest kwota podatku od wartości dodanej należna z tytułu dostawy na terenie danego państwa Unii Europejskiej oraz nie jest przychodem zwrot kwoty nadwyżki podatku od wartości dodanej naliczonego nad należnym, natomiast podatek od wartości dodanej zapłacony w danym państwie nie jest kosztem uzyskania przychodów.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj