Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-4/07
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-4/07
Data
2007.03.20



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cena
dofinansowanie
koszty przyznania dotacji
lokal mieszkalny
remonty


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja na remonty w lokalach mieszkalnych, powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej dotacji

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezWnioskodawcęw w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca jest zakładem budżetowym, realizującym zadania w zakresie zarządzania zasobem lokalowym gminy. W dniu 31.10.2006r. otrzymano z budżetu Miasta dotację przedmiotową w kwocie 500.000,00 zł. Dotacja udzielona została na remonty w lokalach mieszkalnych. W praktyce dominuje pogląd, iż dotacja powinna być opodatkowana taką stawką VAT jak dotowana usługa. W związku z faktem, iż w omawianym przypadku dotacja dotyczy usługi (wynajem lokali mieszkalnych), która zwolniona jest z podatku od towarów i usług na podstawie poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie naliczył podatku od otrzymanej dotacji. Zgodnie z art. 90 ust. 5-7 ustawy otrzymana dotacja zaliczona została do obrotu nieopodatkowanego i będzie miała wpływ na wyliczenie współczynnika struktury sprzedaży na rok 2007, w oparciu o który obliczany będzie podatek naliczony z tytułu dokonywanych zakupów.

Wnioskodawca pyta, czy otrzymana dotacja na remonty w lokalach mieszkalnych, powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy od 1 maja 2005r. zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży tych towarów lub usług. Obejmuje ona całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszoną o kwotę podatku należnego. Obrotem jest także otrzymana na podstawie odrębnych przepisów dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnych charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Ustawodawca w szczególny sposób określił więc konieczność opodatkowania dotacji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymywanych przez podatnika w związku z prowadzona przez niego działalnością gospodarczą. Opodatkowaniu będzie więc podlegała jedynie taka dotacja, która będzie związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Uściślając, opodatkowaniu podlegać będzie tylko taka dotacja, która wpływać będzie na cenę towaru bądź świadczonej usługi. Chodzi tu o taki wpływ na cenę, który spowoduje, że będzie można precyzyjnie określić, jak kształtowałaby się cena danego dobra bez dotacji. Powiązanie to powinno wprost wynikać z charakteru dotacji lub dopłaty, nie zaś być wynikiem przeprowadzonej analizy na podstawie księgi podatnika. W ocenie Wnioskodawcy otrzymana dotacja przedmiotowa na remonty w lokalach mieszkalnych choć z definicji powinna wpływać na cenę sprzedawanego towaru bądź usługi, to w tym konkretnym przypadku taka zależność nie zachodzi. Nie można w żaden sposób wnioskować, iż otrzymana dotacja miała jakikolwiek wpływ na wysokość czynszu za lokal mieszkalny. Brak dotacji skutkowałby jedynie ograniczeniem remontów, nie miałoby to jednak bezpośredniego wpływu na poziom czynszu.

Kolejnym w ocenie Wnioskodawcy argumentem przemawiającym za rozwiązaniem jakie przyjął jest fakt, iż jeśli uznać, że dotacja ma wpływ na cenę świadczonej usługi, to w świetle ugruntowanego poglądu prawnego należałoby ją opodatkować w sposób identyczny jak dotowana usługa. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwolnione z podatku są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 4 tego załącznika zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU 70.20.11 – usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Zatem sprzedaż uzyskana z usług najmu lokali mieszkalnych jest sprzedażą zwolnioną z podatku od towarów i usług. Jeśli więc w świetle przedstawionych faktów usługa, czyli najem lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku, należy uznać , iż również dotacja będąca dopłatą do tej usługi podlega zwolnieniu.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa). Dotacja podlega wówczas opodatkowaniu według stawki właściwej dla danej usługi lub towaru, bądź korzysta ze zwolnienia jak usługa lub towar na które została przyznana.

Aby dofinansowanie stanowiło obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy lub świadczenia usług, dofinansowanie to musi być bezpośrednio związane z konkretną dostawą towarów bądź świadczeniem usług. Dla określenia, czy dane dofinansowanie stanowi obrót, czy też nie, należy zbadać warunki jej przyznania, w szczególności określić jakie są cele realizowanego w danej formie dofinansowania. Opodatkowaniu podlegać będzie dotacja, która stanowi pokrycie części ceny, czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach. Natomiast w przypadku, gdy dofinansowanie służy pokryciu kosztów działalności podatnika, to koniecznym jest ustalenie, czy ma ono bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dotacja otrzymana na remonty w lokalach mieszkalnych ma na celu dofinansowanie działalności i zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, nie ma bezpośredniego związku z ceną świadczonych usług.

Dotacja ta nie stanowi więc obrotu w rozumieniu przepisów ustawy, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj