Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/415-53/06
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-53/06
Data
2007.01.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
nabycie nieruchomości
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy w celu prawidłowej kalkulacji odsetek od kredytu podlegających odliczeniu od dochodu w akcie notarialnym konieczne jest wyodrębnienie ceny gruntu i ceny rozpoczętej budowy domu na tym gruncie?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005, Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.11.2006r. (data wpływu do tut. Organu – 20.11.2006r.), uzupełnionego na wezwanie tut. Organu w dniu 04.12.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie konieczności wyodrębnienia w akcie notarialnym ceny gruntu i ceny rozpoczętej budowy (pyt. nr 4) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 16.11.2006r., uzupełnionym w dniu 04.12.2006r. (data wpływu do tut. Organu) wynika, że zamierza Pan wspólnie z żoną zakupić działkę budowlaną z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego. Sprzedający jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Na moment zakupu dom będzie doprowadzony przez sprzedających do stanu surowego otwartego. Na ten cel zamierzają Państwo zaciągnąć w 2006r. w banku kredyt hipoteczny w walucie obcej.

Pana zapytanie dotyczy konieczności wyodrębnienia w akcie notarialnym ceny gruntu i ceny rozpoczętej budowy domu na tym gruncie. Pana zdaniem konieczne jest zawarcie w umowie osobno ceny gruntu i ceny rozpoczętej budowy celem właściwej kalkulacji odsetek podlegających odliczeniu.

Stwierdzając, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, tut. Organ oparł się na następującym stanie prawnym:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) z dniem 01.01.2007r. został uchylony przepis art. 26b.

Jednakże na podstawie art. 9 tej ustawy – podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027r.

W myśl art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.- w brzmieniu obowiązującym w 2006r.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrz. ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z brzmienia cyt. wyżej art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odliczeniu od dochodu podlegają jedynie wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji, o której mowa w tym przepisie. Prawo do odliczenia odsetek związane jest więc z konkretną umową kredytu udzielonego na inwestycję mieszkaniową wymienioną w ust.1 art.26b.

Wśród tych inwestycji wymieniono m.in. budowę budynku mieszkalnego lub zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zauważyć należy, że w w/w przepisie jest mowa o wybudowanym budynku zakupionym od osoby prowadzącej działalność gospodarczą w tym zakresie lub od gminy.

Ponadto przepis art. 26b ust. 3 pkt 6 stanowi, że odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1.

Zatem odsetki od tej części kredytu, która zostanie przez Państwo przeznaczona na zakup działki z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego (która w myśl przepisów prawa budowlanego, jak również Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - nie stanowi budynku mieszkalnego) nie będą podlegały odliczeniu od dochodu ze względu na przeznaczenie kredytu na cele nie objęte przedmiotową ulgą. W tej sytuacji wyodrębnienie w akcie notarialnym ceny samej działki (gruntu) dla potrzeb prawidłowego obliczenia odsetek podlegających odliczeniu nie ma znaczenia.Bowiem jak zaznaczono wyżej nie służy Państwu ulga odsetkowa także w części odpowiadającej wartości nakładów inwestycyjnych poniesionych przez dotychczasowego właściciela.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 16.11.2006r., uzupełnionym w dniu 4.12.2006r. jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy - nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj