Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-7/07/BO
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/07/BO
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
komornik sądowy
licytacja
nieruchomości
obowiązek podatkowy
płatnik
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaka jest podstawa prawna do naliczenia podatku VAT przez komornika sądowego od zlicytowanej nieruchomości ?


P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 09 lutego 2007r., (wpływ do tut. organu 16 luty 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej ustalenia podstawy prawnej naliczenia podatku VAT przez komornika sądowego od zlicytowanej nieruchomości

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dnia 09 lutego 2007r. (wpływ 16.02.07r.), uzupełniony pismem z dnia 28 lutego 2007r., wystąpiliście Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej ustalenia podstawy prawnej naliczenia podatku VAT przez komornika sądowego od zlicytowanej nieruchomości.

Na podstawie art.14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy:
W miesiącu marcu 2006r., komornik sądowy zlicytował nieruchomości, które zostały nabyte przez osoby fizyczne w kwietniu 1992 roku. W momencie licytacji zarówno właściciele nieruchomości jak i jej nabywca były osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Komornik sprzedając przedmiotowe nieruchomości wystawił faktury VAT obciążając je podatkiem VAT w wysokości 22 %.

Zapytania wnioskodawcy:
Jaka jest podstawa prawna do naliczenia podatku VAT przez komornika sądowego od zlicytowanej nieruchomości ?

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem Stron ani kupujący ani sprzedający jako osoby fizyczne nie są podatnikami VAT i obciążenie tej transakcji przez komornika podatkiem VAT jest naruszeniem prawa.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Zgodnie z art.18 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U .Nr 54, poz.535 ze zm.), komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art.5 ust.1 pkt.1 cyt. ustawy, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jednocześnie, zgodnie z art.43 ust.1 pkt.2 w związku z ust.2 pkt.1 i ust.6 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt.10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującymi ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Należy zauważyć także, że zgodnie z art.29 ust.5 cyt. ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe oznacza, że zarówno dostawa gruntu jak też budynku i budowli podlega tej samej stawce podatku VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zlicytowane nieruchomości zostały nabyte jeszcze w 1992r. i w czasie prowadzenia działalności gospodarczej stanowiły towar używany. Zatem, nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w chwili ich dostawy przez komornika sądowego nie prowadziliście Państwo działalności gospodarczej dlatego dokonując licytacji przedmiotowych nieruchomości komornik bezpodstawnie naliczył podatek VAT z tego tytułu. Komornik bowiem nie posiadał podstaw prawnych do naliczenia podatku VAT gdyż nie byliście Państwo podmiotami, o których mowa w art.15 ust.1 cyt. ustawy o VAT ponadto, dostawa przedmiotowej nieruchomości, która w okresie prowadzonej działalności gospodarczej stanowiła towar używany, zwolniona była z podatku VAT na podstawie powołanego art.43 ust.1 pkt.2 cyt. ustawy. Tym samym, w świetle powołanych przepisów dostawa zlicytowanej nieruchomości przez komornika sądowego nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14 b § 5.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie, zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art.222 w związku z art.239 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj