Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BF-I/4117-14/1/07/WM
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BF-I/4117-14/1/07/WM
Data
2007.03.16



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
akt notarialny
data
nabycie
nabycie nieruchomości
przeniesienie prawa własności
umowa
zawarcie umowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego dochód będzie podlegał zwolnieniu skoro licząc od ostatniej raty związanej z jego nabyciem upłynęło 5 lat?


DECYZJA

Działając na podstawie art.233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12 grudnia 2007 r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku z dnia 07 grudnia 2006r. Nr 1417/PD/415/498/06/SM w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

utrzymać w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18 września 2006 roku wystąpili Państwo o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a szczególności„ czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w świetle w/w przepisu będą zwolnieni z podatku dochodowego, ponieważ licząc od ostatniej raty związanej z jego nabyciem upłynęło 5 lat. Państwa zdaniem okres pięcioletni w momencie sprzedaży minął w 2003 roku, a ostatnia ratę związaną z zakupem uiścili w dniu 07 sierpnia 1998r.

Postanowieniem z dnia 07 grudnia 2006r. Nr 1417/PD/415/498/06/SM Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdził, iż stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 18 września 2006r. jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał, iż nabycia dokonali Państwo w dniu 21 października 1999 roku aktem notarialnym Rep. A nr 3760/99, zaś sprzedaży dokonali w dniu 2 sierpnia 2004 roku aktem notarialnym Rep. A nr 4662/2004, a więc przed upływem 5 lat od dnia nabycia tegoż lokalu, dlatego uzyskany przychód podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Nie zgadzają się Państwo ze stanowiskiem Naczelnika i pismem z dnia 19 grudnia 2006 roku wnoszą o zmianę zaskarżonego postanowienia i uznanie stanowiska przedstawionego w zapytaniu za prawidłowe. W uzasadnieniu zażalenia podkreślają, że pięcioletni termin należy liczyć od momentu wydatkowania pieniędzy w związku z kupnem mieszkania. Uważają Państwo, że akceptacja złożonego oświadczenia do Urzędu Skarbowego Warszawa – Targówek potwierdza fakt sprzedaży po upływie 5-ciu lat. Czują się również wprowadzeni w błąd, tym bardziej, że okres dwuletni w którym mogli udokumentować wydatkowany przychód fakturami lub rachunkami upłynął i nie można go w żaden sposób wydłużyć czy też przywrócić. Z powyższych względów uznają Państwo zasadność zażalenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14 b § 5 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jedn. t. Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Należy podkreślić, iż ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określił, że źródłem przychodu jest między innymi zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego (...) jeżeli zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Zauważyć należy, że Istota sporu sprowadza się do nie uznania przez organ podatkowy daty nabycia lokalu mieszkalnego tj. dnia wpłaty ostatniej raty związanej z jego kupnem co według Państwa nastąpiło w dniu 07 sierpnia 1998 r.

Jak wynika z akt sprawy umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i sprzedaży tego lokalu oraz umowy sprzedaży została zawarta w dniu 21 października 1999 r. Natomiast w literaturze przedmiotu za moment „nabycia” uznaje się dzień przeniesienia własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową i następuje z chwilą zawarcia aktu notarialnego. Potwierdza to art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w którym został określony moment przeniesienia własności. Nie ulega zatem wątpliwości, że umowa sprzedaży przenosi własność na nabywcę, a transakcje uznaje się za zrealizowaną z datą podpisania umowy notarialnej na mocy której dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości. Faktem jest więc, że w przedmiotowej sprawie nabycie lokalu miało miejsce w dniu 21 października 1999r., a dokonana w dniu 2 sierpnia 2004 r. sprzedaż stanowi źródło przychodu chyba, że w sprawie ma zastosowanie zwolnienie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnia również, iż nie ma znaczenia w sprawie fakt wydania decyzji o zaniechaniu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z poniesionymi wydatkami na zakup lokalu, bowiem są to dwa odrębne uregulowania prawne:

  • jedno dotyczy odliczeń od dochodu (podatku ) z tytułu wydatków poniesionych na zakup lokalu uregulowane w art. 26 ust. 1 pkt. 5 lit. d, ust. 3, 6 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1997r. i art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. d, ust. 2 pkt. 3 lit. a, ust. 6 pkt. 1, ust. 7,8 13, 15 i 17 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 1997r.,
  • drugie dotyczy osiągnięcia przychodu w tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) lub b) i związanym z tym bezpośrednio momentem (datą) nabycia nieruchomości (lokalu), który regulują przepisy ustawy – Kodeks cywilny, gdzie przychodu z w/w zbycia nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowe stoi na stanowisku, iż wydane postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku, oparte na obowiązujących przepisach prawa podatkowego jest prawidłowe, dlatego brak jest podstaw prawnych do zmiany zaskarżonego postanowienia – stad orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj