Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3/423-5/07
z 15 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/423-5/07
Data
2007.02.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Spółka występuje z zapytaniem czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynajem lokalu mieszkalnego na cele czasowego zakwaterowania pracowników.


Spółka świadczy usługi diagnostyki pojazdowej głównie na terenie miasta Lublina. Od 2006r. Spółka prowadzi również stację przeglądu pojazdów w Warszawie. Prawidłowe funkcjonowanie powyższej placówki jest jednak ściśle związane ze stałym nadzorem zarówno merytorycznym jak i technicznym. Wiąże się to głównie z delegowaniem niektórych pracowników do Warszawy. W celu obniżenia kosztów noclegów staje się niezbędne wynajęcie lokalu mieszkalnego na cele czasowego zakwaterowania pracowników. Sp.z o.o. planuje wynająć kawalerkę z której korzystać będą osoby delegowane. Spółka ma wątpliwości, czy wynajem lokalu mieszkalnego w powyższej sytuacji będzie stanowił koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy. Zdaniem Spółki wynajem lokalu będzie stanowił koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy, gdyż powyższy wydatek jest ściśle związany z osiągnięciem przychodu, zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodu.

Stosownie do art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W związku z tym przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Jak wynika z powyższego, warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku danego wydatku z przychodami podatnika. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami jak i pozostające w związku pośrednim. Ciężar dowodu – co do wskazania, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na uzyskany przychód- spoczywa na podatniku. Również o celowości ponoszenia wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Podróżą służbową jest wyjazd podjęty na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy lub poza miejsce wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych, który jednocześnie ma związek z wykonywaniem zadań związanych z działalnością pracodawcy. Z tego względu należy uznać, że wszystkie podróże służbowe co do zasady związane są z osiąganymi przez pracodawcę przychodami, a wydatki poniesione w związku z tymi podróżami stanowią, w granicach określonych przepisami prawa podatkowego, koszty uzyskania przychodów. Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odbywającemu podróż służbową bezpłatnego noclegu lub zwrot kosztów noclegu w przypadku, gdy pracownikom nie zapewniono bezpłatnego noclegu. To w gestii pracodawcy pozostaje wybór, czy zapewni on swoim pracownikom bezpłatne noclegi, czy też zdecyduje się na zwrot poniesionych przez nich kosztów noclegów. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka planuje wynająć lokal mieszkalny w Warszawie z którego będą korzystać pracownicy odbywający podróże służbowe w tym mieście. Wynajęcie tego lokalu umożliwi Spółce zapewnienie jej pracownikom, w trakcie odbywanych przez nich podróży służbowych, bezpłatnych noclegów, a tym samym wyeliminuje konieczność zwracania pracownikom kosztów noclegów. W związku z powyższym, poniesione przez Spółkę wydatki na wynajem lokalu mieszkalnego w miejscowości do której oddelegowani będą pracownicy w celu wykonania zadań służbowych stanowić będą koszt uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj