Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-38/2006
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-38/2006
Data
2007.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy wspólne o zryczałtowanym podatku dochodowym


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
karta podatkowa
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy można być opodatkowanym w formie ryczałtu, gdy mąż będzie opodatkowny w formie karty podatkowej ?


Z treści złożonego zapytania wynika, iż wraz z mężem jest Pani właścicielem budynku przeznaczonego pod działalność gospodarczą. W części tego budynku Pani mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Natomiast pozostałą część budynku chce Pani wynająć i z tego tytułu przychód opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Zdaniem Pani jest to zgodne z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągane przez podatników z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 i ust. 1a wymienionej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym m. in. pieniądze i wartości pieniężne z tytułu umowy najmu, podnajmu dzierżawy i poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w przypadku osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast rozpoczynający najem w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku nie złożenia w tym terminie oświadczenia podatnik jest obowiązany do opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 8 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. Powyższy przepis wskazuje, iż uzyskane przychody z najmu będą opodatkowane tylko przez jednego z małżonków. W przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego, stosowne oświadczenie składa się w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto oświadczenie małżonków o wyborze opodatkowania ryczałtem z najmu przez jednego z nich jest ważne tylko w danym roku podatkowym.

A zatem, przychody osiągane z tytułu wynajmu części budynku nie związanego z działalnością gospodarczą może Pani opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie należy nadmienić, iż mąż Pani może w odrębnej części budynku prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej z wyłączeniem najmu (art. 25 ust. 1 pkt 5 cytowanej ustawy).

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przedstawione przez Panią stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe, w związku z czym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj