Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/50/30/06
z 23 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/50/30/06
Data
2006.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
prawo do odliczenia
rozpoczęcie działalności gospodarczej
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur potwierdzających zakup towarów dokonanych przed rozpoczęciem działalności oraz czy może otrzymać zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji?


Podatniczka w dniu 1 grudnia 2005 r, zarejestrowała działalność gospodarczą. W tym też dniu przyznano jej środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na podjęcie tejże działalności. Warunkiem otrzymania środków było dokonanie zakupu towarów przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zakupów tych dokonała 9 i 10 styczna 2006 r., natomiast zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług dokonała 09.01.2006 r.
W związku z powyższym ma wątpliwości - czy będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur potwierdzających zakup towarów związanych z prowadzoną działalnością oraz czy przysługuje jej zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni.
Mając powyższy stan faktyczny na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.
Natomiast w oparciu o ust. 2 pkt 1 cytowanego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika :
a) z tytułu nabycia towarów i usług
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy.
W art. 88 ust. 4 ustawy postanowiono, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy, z wyłączeniem przypadków o których mowa w art. 86 ust. 20 ustawy. Zatem prawo do odliczenia podatku przysługuje tym podatnikom, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne. Jednakże status podatnika zarejestrowanego jest konieczny do skorzystania z tego prawa, ale na zakończenie okresu rozliczeniowego, którego dotyczy faktura, a nie w chwili jej otrzymania.
W przedmiotowej sytuacji będzie Pani przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych w styczniu 2006 r. tj. otrzymanych przed dniem rozpoczęcia działalności, ale po dopełnieniu formalności rejestracyjnych tj. po złożeniu VAT-R w tym samym okresie rozliczeniowym, którego dotyczą otrzymane faktury.
W kwestii zwrotu bezpośredniego z tytułu zakupu ww. towarów tutejszy organ podatkowy informuje, że zasady rozliczania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym określone zostały w art. 87 ustawy o VAT. Jako zasadę przyjęto, że w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, ze wszystkich zdarzeń generujących ten podatek, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Jedynie gdy podatnik w okresie rozliczeniowym wskazanym w art. 86 ust. 10, 11, 12, 18, nie wykonał czynności opodatkowanych jest zobligowany kwotę podatku naliczonego za ten okres przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19). Przepis ten wskazuje, że ustawodawca wyłączył uprawnienie do żądania przez podatnika zwrotu podatku naliczonego na rachunek bankowy jeżeli podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych.
W przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik każdorazowo – co do całości tej nadwyżki (różnicy) - ma prawo żądać w deklaracji jej zwrotu na rachunek bankowy. Zróżnicowana jednak została realizacja tego prawa w zakresie terminu, w jakim organ podatkowy jest zobligowany do dokonania tego zwrotu, o czym stanowią przepisy art. 87 ust. 2 – 6 ustawy. W przypadku wykazania w złożonej deklaracji podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj