Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP.406/37/A/2006
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.406/37/A/2006
Data
2006.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
części
naprawa
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Jak obecnie sklasyfikowany jest samochód z kratką, który nie spełnia kryterium ładowności oraz czy jest możliwe odliczenie podatku naliczonego od nabywanego paliwa na potrzeby działalności gospodarczej a także od kosztów napraw tego samochodu i zakupu części zamiennych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z2005r Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 sierpnia 2006r uzupełnionego pismem z dnia 9 października 2006r w sprawie udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące zapytania w zakresie klasyfikacji (w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT) samochodu marki Citroen Berlingo zakupionego w 2003r jako samochód ciężarowy oraz w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od paliwa nabywanego do tego samochodu na potrzeby działalności gospodarczej a także od części i napraw samochodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:
Wnioskodawca nabył w 2003r dla celów działalności gospodarczej samochód ciężarowy marki Citroen Berlingo korzystając z prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości.
Zapytanie dotyczy:
Jak obecnie sklasyfikowany jest samochód z kratką, który nie spełnia kryterium ładowności oraz czy jest możliwe odliczanie podatku naliczonego od nabywanego paliwa na potrzeby działalności gospodarczej a także od kosztów napraw tego samochodu i zakupu części zamiennych.
Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ustawy VAT jest to samochód osobowy i nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do tego samochodu na potrzeby działalności gospodarczej natomiast jeśli chodzi o koszty napraw i zakup części zamiennych prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
" -W zakresie zapytania dotyczącego klasyfikacji samochodu z kratką opisanego we wniosku wyjaśnia się co następuje: przepis art. 86 ust.4 pkt 1-6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.) wymienia samochody, które spełniają dla celów podatku od towarów i usług kryteria samochodów ciężarowych lub innych pojazdów samochodowych, w przypadku nabycia których przysługuje nabywcy prawo odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości pod warunkiem , że samochody te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.Jeśli zatem samochód Pana nabyty w 2003r jako samochód ciężarowy (co wynika z dołączonych do wniosku dokumentów - faktura, świadectwo homologacji) nie spełnia obecnie wymogów określonych w przepisie art.86 ust. 4 pkt. 1-6 ustawy VAT , zdaniem tut. organu podatkowego dla celów podatku od towarów i usług jest traktowany jako samochód osobowy, w związku z czym w myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt.3 ustawy VAT odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu.W kwestii odliczania podatku naliczonego od kosztów napraw pojazdu i nabywanych części zamiennych w przypadku zmiany homologacji z ciężarowej na osobową wyjaśnia się: w myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt.2 ustawy VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.Jeśli zatem ponoszone wydatki na zakup części, lub naprawy będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym, zdaniem tut. organu podatkowego odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesienie kosztu będzie przysługiwało.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj