Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USVIII-406/1/06/PW
z 10 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USVIII-406/1/06/PW
Data
2006.12.10



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Przepisy ogólne --> Zakres podmiotowy


Słowa kluczowe
gmina
Numer Identyfikacji Podatkowej
podatnik podatku od towarów i usług
urząd gminy


Pytanie podatnika
Czy gmina może nie podawać NIP przy wszelkich czynościach w obrocie gospodarczym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13.07.2006 r. (data wpływu wniosku do tut. Urzędu 13.07.2006 r.) o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie nie podawania numeru identyfikacji podatkowej nadanego decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego przy wszelkich czynnościach w obrocie gospodarczym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż dla Gminy został nadany numer identyfikacji podatkowej decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie i że Gmina nie jest podatnikiem żadnych podatków.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie uprzejmie informuje.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej zwany NIP. Natomiast z art. 11 wyżej wymienionej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wynika, że podatnik jest zobowiązany do podawania numeru identyfikacji podatkowej na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Gmina w myśl art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Na podstawie art. 15 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do brzmienia art. 15 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Nie uznaje się natomiast za podatnika w myśl art. 15 ust. 6 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego i osoba prawna jest podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie uregulowanym w art. 15 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast zgłoszenia rejestracyjnego dla celów opodatkowania podatkiem VAT oraz zgłoszenia identyfikacyjnego NIP dokonuje w jej imieniu urząd gminy.

Wszelkie więc dokumenty wymagające oznaczenia numeru identyfikacji podatkowej, sporządzane i wystawiane przez urząd z tytułu czynności przypisanych prawnie gminie, powinny być sygnowane numerem NIP osoby prawnej, w której imieniu wykonywane są te czynności, tj. Numerem NIP gminy.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza, że zaprezentowane w przedmiotowym wniosku stanowisko jest nieprawidłowe - stąd orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz aktualnego stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj