Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotoryi
PD/415/1/29/06
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/1/29/06
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy w Złotoryi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
agencja
ryczałt ewidencjonowany
usługi pocztowe


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest skorzystanie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych z prowadzonej w zakresie agencji pocztowej pozarolniczej działalności gospodarczej.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2006 r., przekazanym do załatwienia, zgodnie z właściwością, przez Izbę Skarbową we Wrocławiu w dniu 8 września 2006 r. (pismo z dnia 5 września 2006 r.) i uzupełnionym w dniu 5 października br. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych z prowadzonej w zakresie agencji pocztowej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 8 września br. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotoryi wpłynął wiosek z dnia 30 sierpnia br. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek został przesłany, zgodnie z właściwością, przez Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu przy piśmie z dnia 5 września br. znak: PDI 412/20/06 z uwagi na fakt, iż do Izby Skarbowej został przesłany przez Pana, w dniu 30 sierpnia br. za pośrednictwem telefaksu, a następnie w dniu 6 września br. za pośrednictwem poczty, niewłaściwie. W ślad za ww. wnioskiem pismem z dnia 5 października br. poinformował Pan tut. organ podatkowy, iż względem Pana, nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielać pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą w formie agencji pocztowej, świadcząc usługi w imieniu i na rzecz Poczty Polskiej – działalność pocztowa oznaczona w Polskiej Klasyfikacji Działalności kodem - 64.12.B. W związku ze świadczeniem usług w ww. zakresie otrzymuje Pan wynagrodzenie prowizyjne, którego podstawę naliczania stanowi suma należnych opłat za usługi. Mając na uwadze wskazane okoliczności zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy w związku z prowadzeniem działalności w ww. zakresie może, jako formę opodatkowania przychodów osiąganych z tego tytułu, wybrać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%. Z kolei w piśmie z dnia 5 października br. wyraził Pan własne stanowisko w przedmiotowej sprawie twierdząc, że świadcząc wyżej wymienione usługi może Pan korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Oceniając przedstawiony we wniosku stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz ustosunkowując się do wyrażonego przez Pana stanowiska, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Z kolei zgodnie art. 8 ust. 1 ww. ustawy, podatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenia
lombardów),
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
e) świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy,
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą, opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,
6) rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Powołany przepis art. 8 ust. 1 cyt. ustawy zawiera katalog okoliczności dotyczących m. in. przedmiotu działalności gospodarczej, które powodują, iż podatnik nie może skorzystać, w związku z jej prowadzeniem, z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wszystkie one, za wyjątkiem usług wskazanych w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e, zostały sprecyzowane w tym przepisie. Z kolei aby zweryfikować uprawnienie do skorzystania z tej formy opodatkowania w świetle art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e cyt. ustawy należy sięgnąć do jej załącznika Nr 2, zawierającego wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Świadczone przez Pana usługi, zgodnie z opisanym stanem faktycznym, sklasyfikowane są w dziale 64 sekcji I PKWiU, symbol 64.12 jako usługi pocztowe, z wyłączeniem usług świadczonych przez operatora publicznego. Analiza stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 30 sierpnia br., uzupełnionym pismem z dnia 5 października br., wskazuje, iż w przedmiotowej sprawie nie występuje żadna z okoliczności wykluczających możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie wskazał Pan bowiem na istnienie któregokolwiek, z precyzyjnie wymienionych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, powodów, dla których nie mógłby skorzystać z tej formy opodatkowania. Również przedmiot prowadzonej przez Pana działalności nie został wymieniony w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (załącznik Nr 2 do ustawy). Z tych też względów nie ma przeszkód, aby w związku z prowadzoną w zakresie usług pocztowych działalnością korzystał Pan z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Z kolei stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika Nr 2 do ustawy. Z uwagi na fakt, jak już wcześniej wskazano, że usługi, które świadczy Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie zostały wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy oraz wobec ich niewymienienia w art. 12 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, wskazujących usługi, w związku ze świadczeniem których podatnicy opodatkowują przychody wg innych, aniżeli 8,5 % stawek podatku, przychód osiągany przez Pana z działalności w zakresie usług pocztowych korzysta z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%.
Podsumowując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, iż w obowiązującym stanie prawnym oraz przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe, stąd należało orzec, jak w osnowie postanowienia.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj