Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PNIP/436-3/07/PCC
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PNIP/436-3/07/PCC
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kwota
mleko
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzadaży indywidualnej ilosci referencyjnej ( kwoty mlecznej ) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych przedstawione we wniosku złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 22.01.2007r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik jest rolnikiem ryczałtowym, właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 17,5 ha. Jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia. Dnia 29.11.2006r. Podatnik sprzedał indywidualną ilość referencyjną (kwotę mleczną) uzyskując z tej transakcji przychód w wysokości 6.000,00zł.

Zapytanie wnioskodawcy:

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej (kwoty mlecznej) podlega opodatkowaniu podatkiem podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?

Stanowisko wnioskodawcy:

zdaniem Podatnika , przychód uzyskany ze sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej (kwoty mlecznej) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych ( Dz.U. z 2005r. Nr 244, poz. 2081 ze zm. ) prawo do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części może być zbywane wyłącznie producentowi, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, która dla swojej skuteczności wymaga zatwierdzenia, w drodze decyzji, przez właściwego miejscowo dla zbywcy dyrektora oddziału terenowego Agencji. Art. 22 ust. 3 pkt 12 stanowi, iż w przypadku zawarcia umowy , o której mowa w ust. 1, 5% indywidualnej ilości referencyjnej stanowiącej przedmiot umowy (...) przechodzi do krajowej rezerwy. W pkt 14 ustawodawca wskazuje, iż w sprawach nieuregulowanych w ustawie do umowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy sprzedaży.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r. ( Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,b) umowy pożyczki,c) uchylona,d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,e) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,g) umowy majątkowe małżeńskie,h) ustanowienie hipoteki,i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,j) umowy depozytu nieprawidłowego,k)umowy spółki ( akty założycielskie)2) zmiany umów wyminionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 43) orzeczenia sadów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilonoprawne wymienione w pkt 1 lub 2. Artykuł 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Umowy zbycia prawa do indywidualnej ilości referencyjnej (kwoty mlecznej) jako umowy nie wymienione w tym artykule nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych . Ponadto nadmienia się, że zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W zakresie podatku dochodowego i podatku VAT zostaną wydane odrębne postanowienia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w roku 2006 – zgodnie z wnioskiem. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj