Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/04/07
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/04/07
Data
2007.03.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość opłacania - po likwidacji działalności polegającej między innymi na wynajmie pomieszczeń - podatku dochodowego w formie zasad ogólnych z tytułu najmu pomieszczeń i placu na maszt firmie telekomunikacyjnej w sytuacji gdy z tytułu tej działalności podatek był opłacany w formie zasad ogólnych, w części pomieszczeń prowadzona była uprzednio działalność gospodarcza, a część pomieszczeń była uprzednio przedmiotem najmu w ramach działalności gospodarczej, przy jednoczesnym opłacaniu z tytułu najmu przez żonę zryczałtowanego podatku dochodowego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 16 stycznia 2007 r. i uzupełnionym w dniu 6 lutego 2007 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w części dotyczącej opłacania przez Pana podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z najmu lokali w formie zasad ogólnych.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.”Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 16 stycznia 2007 r. złożył Pan wniosek (uzupełniony w dniu 6 lutego 2007 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii zakwalifikowania przychodów z najmu do odpowiedniego źródła przychodów i w konsekwencji formy ich opodatkowania.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Pana żona z tytułu osiąganych przychodów z najmu jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych bez jednoczesnego opłacania podatku VAT. Pan zaś prowadzi działalność gospodarczą i w ramach posiadanych uprawnień dokonuje między innymi wynajmu nieruchomości. Z tytułu wykonywanej działalności jest Pan opodatkowany w formie zasad ogólnych będąc jednocześnie podatnikiem VAT. Obecnie podstawowa działalność jest nieopłacalna i zamierza Pan dokonać jej likwidacji oraz podjąć pracę. W dalszym ciągu chce Pan wynajmować pomieszczenia będące dotychczas przedmiotem wynajmu oraz pomieszczenia, w których była wykonywana działalność gospodarcza, a także dodatkowo plac na maszt firmie telekomunikacyjnej. Z tytułu osiąganych przychodów chce Pan opłacać podatek dochodowy w formie zasad ogólnych i podatek VAT. Nie wie Pan czy jest to możliwe i czy dla wynajmu musi być prowadzona działalność gospodarcza.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Katalog źródeł przychodów został zawarty w przepisach art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Do takich źródeł zaliczone zostały między innymi :

- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3 powołanej regulacji),

- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6 powołanej ustawy ).

Zaznaczyć należy, że w myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Jednocześnie zgodnie z przepisami art. 8 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasada ta ma również zastosowanie do małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust.1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. Podkreślić należy, iż stosownie do art. 9a ust. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W aspekcie powyższego – w świetle przedstawionego stanu faktycznego – przyjąć należy, iż nie ma przeszkód prawnych aby po likwidacji działalności przychody z wynajmu prywatnych nieruchomości (w tym również składników majątkowych wykorzystywanych uprzednio dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej) zakwalifikować do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować odrębnie u każdego z małżonków adekwatnie do posiadanego udziału we współwłasności wg wybranej formy opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj