Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/5/EŚ/2007
z 19 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/5/EŚ/2007
Data
2007.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
kasa rejestrująca
termin


Pytanie podatnika
Termin rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia ,,02.2007r. (data wpływu do urzędu), uzupełnione pismem z dnia ,,,.03.2007r. (data wpływu do urzędu) w sprawie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art.14a §4.

Pismem z dnia .02.2007 uzupełnionym pismem z dnia .. 03.2007r zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że od 1 lutego 2007r. rozpoczyna Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług naprawy i montażu sprzętu elektronicznego w samochodach tj. alarmy, radioodtwarzacze, głośniki, a także urządzenia telekomunikacyjne - CB radio, anteny. Przewiduje Pan także naprawę komputerów, a co się z tym wiąże zakup części zamiennych. Montażu akcesoriów elektronicznych i komputerowych będzie Pan dokonywał po uprzednim ich zakupieniu na konkretne zamówienie klienta. Dodaje Pan, że odbiorcami usług będą głównie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Pana zdaniem nie ma w ogóle obowiązku ewidencjonowania sprzedaży usług za pomocą kasy rejestrującej, ponieważ nie będzie dokonywał sprzedaży samych alarmów, anten, sprzętu radiowego, podzespołów komputerowych itp. bez usługi montażu. Będzie Pan sprzedawał kompletną usługę, w skład której wchodzi np. CB radio czy antena, czy inna część zakupiona przez Pana na konkretne zamówienie w celu jej zamontowania w samochodzie lub komputerze.

Zgodnie z art.111 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie z §3a ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U.Nr 51, poz.375 ze zm) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 30 czerwca 2007r. podatników rozpoczynających sprzedaż w pierwszym półroczu 2007r. z tym, że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000,00zł, z działalności, o której mowa w art.111 ust.1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Powyższej zasady, na mocy §4 rozporządzenia, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów:
1) do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
2) przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz.6 i 7 załącznika do rozporządzenia,
3) przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami,
4) przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3),
5) przy dostawie:
a) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (ex PKWiU 32),
b) sprzętu fotograficznego z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3),
6) przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy,
7) przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi, lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetofonowych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że nie będzie Pan wykonywał usług oraz sprzedawał towarów wymienionych w §4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Będzie natomiast Pan wystawiał rachunek dokumentujący sprzedaż usługi montażu lub naprawy sprzętu.
Ponieważ koszt wymienianego i montowanego urządzenia stanowić będzie integralną część wykonanej usługi, a na rachunku wyszczególniona będzie tylko wartość usługi nie nastąpi dostawa towaru. Tym samym zostanie wykluczony ww. przepis §4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, zobowiązujący podatników do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy rejestrującej bez względu na osiągnięty obrót. Na tej podstawie, nie będzie Pan też zobowiązany do wprowadzenia kasy rejestrującej w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Jednakże na mocy cytowanego wyżej przepisu §3a ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, będzie Pan zobowiązany do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego po przekroczeniu kwoty obrotu 20.000,00zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Należy także dodać, że w sytuacji, gdy na rachunku dokumentującym naprawę wyszczególniony zostanie odrębnie koszt usługi oraz wartość zużytych części, obowiązek instalacji kasy rejestrującej wystąpi z dniem rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej tj. 01.02.2007r.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj